MENÜ

Ağır Ceza Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır?28.10.2019

Aydın´da Ağır Ceza Davası Açma - Ağır Ceza Mahkemesinde Dava Nasıl Açılır? Sorularınızın kısa yanıtları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Şikayete tabii olma veya olmama durumudur. Ağır cezada sikayete bağlı olan suçlarda kendiliğinden dava açılmamaktadır. Şikayet olmayan suçlarda ise savcılık tarafından değerlendirilebilmektedir. Şayet savcı şikayet bulunmayan durumlarda suç kanaatine süreci işlettikten sonra ve deliller toplandıktan sonra ulaşırsa ceza davası açmaktadır. Yeterli şüphe bulunmaması durumlarda savcılık takipsizlik kararı verebilmektedir.

İddaanamenin kabul ve iadresi süreci 15 gündür. Kabul edilmesi durumunda hazırlık işlemleri yürütülmektedir. Taraflar duruşmalara davet edilmektedir. İddaanamenin kabulü durumuna kadar soruşturma süreçlerinde mahkeme ceza muhakemesi kanunun ilgili maddelerinin kendisine vermiş olduğu yetkileri kullanabilmektedir.

Örneğin; * Taşınmazlarda, haklara, alacaklara el koyma kararına ağır ceza mahkemeleri oy birliği ile karar vermektedir. * Teknik araçlarda izleme * Gizli soruşturmacı görevlendirme, * İletişimin tespiti ve kayda alınması kararlarına da yine aynı şekilde ağır ceza mahkemelerince oy birliği ile karar verilmektedir.

Daha fazlası için hemen iletişim sayfamızda yer alan numaralarımızı arayın ve avukatlarımıza dilediğiniz konuları danışın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler