MENÜ

Anlaşmalı Boşanma Davası Çekişmeli Boşanma Davasına Dönüşebilir Mi25.6.2024

Aydın ilinde bulunan Elgit Hukuk´da sizler için bugün Anlaşmalı Boşanma Davası Çekişmeli Boşanma Davasına Dönüşebilir Mi? sorusu ele alındı, yanıtı için hemen sitemizi inceleyiniz. Anlaşmalı boşanma davasından taraflardan birinin vazgeçmesine bağlı olarak çekişmeli boşanma davasına dönüşmesi söz konusu olmaktadır. Taraflardan birinin böyle bir talepte bulunması halinde anlaşmalı boşanma sanki hiç olmamış gibi sürece devam edilebilir. Böylece mahkemelerde çekişmeli olarak yargıya intikal etmektedir. Böylece taraflar iddialarını, delillerini ve boşanmaya ilişkin olarak dilekçelerini yargıya iletirler. Buna bağlı olarak da deliller ve iddialar mahkeme tarafından görüşülür. Mahkeme duruşma tarihleri belirler. Süreç çekişmeli olursa boşanma süreci de buna bağlı olarak uzayabilmektedir. Kanıtların değerlendirilmesi ve doğruluğunun araştırılması gibi sebeplere bağlı olarak da mahkeme süreci uzayabilir.

Çekişmeli Boşanmada Deliller ve İddiaların Sunulması

Mahkemeye sunulan delil ve iddiaların kanuna aykırı olmayacak şekilde elde edilmesi gerekmektedir. Kanuna ayrı şekilde elde edilen çekişmeli boşanma delilleri mahkeme tarafından kabul edilemez. Şahitler tutulabilir ya da kanuna uygun olarak elde edilen deliler mahkemede kanıt olarak sunulabilmektedir. Bu nedenle iddiaların ve delillerin hem kanuna uygun olması hem de dayanaklarının ve kanıtlarının sağlam olması mahkemede etkili olarak kullanılabilmesi açısından da oldukça büyük öneme sahiptir. Tüm bu detaylar dikkate alınarak çekişmeli dava süreci gerçekleşirse gerekli kanıtlar ve iddialar kanıtlanırsa kişi tarafınca da davanın kazanılması muhtemel olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki çekişmeli dava süreci taraflar için de hemen çok uğraştırıcı hem de çok uzun süre alabilmektedir.

Boşanmada Dava Çeşitleri

Boşanmada iki tür dava süreci olmaktadır. Bunlar çekişmeli ve anlaşmalı olarak boşanmadır. Boşanma davası sürecine direkt anlaşmalı ya da direkt çekişmeli olarak da başlanabilmektedir ya da anlaşmalıdan tarafların birinin beyanı ile çekişmeliye de geçebilmektedir. Çekişmeli dava süreci delillerle ve kanıtlarla da ispat gerektirmektedir. Aynı zamanda anlaşmalı boşanmanın çekişmeliye dönüşmesi de taraflardan birinin beyanına bağlı olarak değişmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki çekişmeli ile tek celsede boşanma neredeyse mümkün değildir. Boşanma sürecini en kısa sürede halletmek için anlaşmalı boşanmada deliller ile bu boşanma türünün yapılması süreci kısa tutacaktır.

Anlaşmalıdan Çekişmeliye Nasıl Dönülür?

Süreçte anlaşmalı boşanma davasının çekişmeliye dönüşme dilekçesinin verilmesi gerekmektedir. Taraflardan birinin ya da her ikisinin de bu dilekçeyi vermesi ile süreç çekişmeliye dönmektedir. Bu durumda yalnızca taraflardan birinin de böyle bir istekte bulunması yeterli olacaktır. Resmi evrakların ve protokollerin doğru olarak verilmesi ve resmi işlemlerde sorun olmamasına bağlı olarak süreç işleme koyulur. Bu nedenle bu aşamada bir avukattan hukuki destek almak da oldukça önemli ve kişinin işini kolaylaştırıcı olacaktır. Profesyonel bir bakış açısının tarafı yönlendirmesi ile süreç daha kısa sürebilir. Ancak genel olarak bakıldığında çekişmeli davada protokollerin de sunulmasından itibaren dava süreci anlaşmalıya oranla daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle anlaşmalı boşanma süreci kısa sürede tamamlamayı sağlayacaktır.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp