MENÜ

Anlaşmalı Boşanma İçin Bir Yıllık Evlilik Süresi Zorunlu Mudur?1.11.2022

Boşanma davalarının Anlaşmalı olanları için bazı şartların olduğundan geçtiğimiz günlerde bahsetmiştik. Bugün sizlere tarafımıza en çok iletilen Anlaşmalı Boşanma İçin Bir Yıllık Evlilik Süresi Zorunlu Mudur? sorusunun yanıtını sunuyoruz.

Bir senenin dolmaması durumunda boşanma davası açılabiliyor mu soruları büromuzun ve diğer boşanma davasına bakan avukatlık ofislerinin en çok rastladığı sorulardandır diyebiliriz. Evlilik birliği içerisinde 1 senenin dolmaması durumunda evet boşanma davası mümkündür ancak bu anlaşmalı boşanma davası değildir. Kanunen 1 seneden az süren evliliklerde anlaşmalı boşanma davası açılamamaktadır.

Kanun içerisinde 1 seneden az süren evlilikler ile alaklı özel olarak düzenlenmiş bir husus yer alır. 1 sene evlilik süresi dolmayan çiftler malesef boşanma davasını anlaşmalı olacak şekilde açamamaktadır. Talep edilmesi halinde ilgili mahkeme bu davayı red edecektir. Anlaşmalı boşanam davalarında en iyi koşulların sağlanması ve detayların hazırlanarak en doğru protokollerin hazırlanması için uzmanlardan profesyonel destek almanız gerekir.

1 SENE DOLMADAN NASIL BOŞANIRIM?

Anlaşmalı boşanabilmek adına 2 şart yer alır. Bunlardan ilki tarafların ikisininde boşanmadan doğacak olan sonuçların tamamının üzerinde şüphe bulunmayacak şekilde anlaşması hali ve 2.si de süren evliliğin en az 1 sene birlikte olmasıdır. Bunun haricinde 1 sene dolmadan açılacak olan boşanma davaları çekişmeli boşanma davası olmaktadır.

Kısacası anlaşmalı bir şekilde boşanmak isteyenlerin evlendikleri tarihten itibaren 1 sene geçmiş olması gerekir. 1 sene dolmadan hiçbir çift anlaşmalı boşanamaz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Sendikal Tazminatta Zamanaşımı
    Sendikal Tazminatta Zamanaşımı ve Hukuki Bilgileri firmamızın web sitesinden rahatlıkla inceleyebilir ve soru talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz. ...
  • Trafik Cezalarında Tebliğ Süreleri ve Ceza Avukatları
    Trafik Cezalarında Tebliğ Süreleri ve Ceza Avukatları hakkında bilgilerin tamamını ELGİT HUKUK BÜROSU ile öğrenebilirsiniz. ...
  • Aydın Velayet Davası Avukatı
    Aydın´da Bulunan Velayet Davası Avukatı ile ilgili aramanızda rastladığınız ELGİT HUKUK web sitesinden konu ile ilgili bazı bilgileri hızlı bir şekilde edinebilir ve işin ehli avukatlarımızdan yardım talep edebilirsiniz. ...