MENÜ

Atatürk´ün Hatırasına Hakaret Suçu ve Cezası4.6.2021

Atatürk´ün Hatırasına Hakaret Suçu ve Cezasını hemen sitemizden öğrenebilir ve karşılaştığınız sorunlarınız için alanında uzman avukatlarımıza iletişim numaralarımız üzerinden danışabilirsiniz.

Genel olarak hakaret suçları hayatta olan insanlara karşın işlenmektir. Hakaret edilen kişi ölmüş ise işlenen suç hatırasına işlenendir. Kişinin hatırasına suç işlenmesi kapsamında genel olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 130.maddede detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Atatürk´ün hatırasına karşın işlenen hakaret ve sövme suçu 5816 sayılı Atatürk Aleyhine işlenen Suçlar Hakkında Kanun´un 1/1.maddesinde özel bir şekilde düzenlenmiştir. Atatürk´ün manevi varlığı ve hatırasının korunması bu maddede çalışılmaktadır. Sizlerde bu gibi bir konuya benzer hususlar ile karşı karşıya kaldığınızda bizimle irtibata geçebilir ve Elgit Hukuk Bürosu uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Genel kast ile işlenen suçlar arasında bulunan Atatürk´e hakaret suçunda, Ata´nın hatırasına hakaret etme, sövme gibi durumları teşkil eden hareketlerin yapılması yeterli olmaktadır. Bu suç genel olarak bakıldığında 2 şekilde işlenebilen bir suçtur, bunları incelemek gerekirse;

ATATÜRK´ÜN HATIRASINA SÖVMEK

Atatürk´ün hatırasına karşın sövme durumu soyut ve genel bir nitelikteki sözlerle, davranışlarla hatırasının değersizleştirilmesini ifade eder. Örnek vermek gerekirse, Atatürk´e salak, aptal, şahsiyetsiz tarzı sözlerin söylenmesi, küfürler edilmesidir. Veyahut Ata´nın resmine tükürmek gibi davranışlardır. Bu durumlar sövme fiili teşkil etmektedir.

ATATÜRK´ÜN HATIRASINA HAKARET ETME

Ata´nın hatırasına hakaretin edilmesi, hatırasının değersizleştirilmesi somut bir fiil, olgu isnat edilmesi aranmaktadır. Bu hususa da örnek vermek gerekirse, Atatürk´ün devletin mallarını çalıp zimmetine geçirdiği gibi sözlerin kullanılması durumu Atatürk´ün hatırasının değersizleştirilmesi ile ilgili fiil inadıdır. Bu gibi durumlarda Atatürk´ün şahsına hakaret etmek kastıyla hakaret etmesi gerekecektir.

Alanında uzman avukatlarımız ile bu hususta sizlerin yanında oluyoruz. Aklınıza gelen her türlü konu için incelediğiniz web sitemizde bulunan numaralarımızı arayabilirsiniz.

Atatürk´e işlenen suçların vücut bulabimesi için ilgili suçun alenen işlenmesi gerekmektedir. İlgili fiil unsurlarının gerçekleşmesinde aleniyet bulunmuyor ise ilgili suç meydana gelmeyecektir. Suçun işlenmiş olduğu bölgede farklı kişilerin olması aleniyet unsurunun gerçekleşebilmesi için yeterli olacaktır. Atatürk´e hakaret içeren sözler ve davranışları belirlenemeyen sayıdaki kişiler tarafından görülmesi, duyulması, algılanabilmesi olasılıklarında Atatürk´e alenen hakaret suçu işlenmiş olmaktadır.

SUÇUN CEZASI

Atatürk´ün hatırasına alenen hakaret edenler, sövenler 1 seneden 3 seneye kadar hapis cezası alacaklardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İşe İade Davası Konusunda Merak Edilenler
    İşe İade Davası Konusunda Merak Edilenler İşe İade Davası Şartları ve Diğer Bilgileri İçin Avukatımıza Danışın. Sizlere bazı gerekli bilgileri sitemizde verdik. Anında inceleme işleminizin ardından bizlere ulaşabilirsiniz. ...
  • İş Kazasında İşverene Yaptırım Nedir?
    Farklı bir şekilde ele alınacak olan iş kazası durumunda bazı durumlarda işverene yaptırımlar olabilir. Peki İş Kazasında İşverene Yaptırım Nedir? Hemen içeriğimiz inceleyin. ...
  • Ulusal Bayram Genel Tatil Alacağının İspatı
    Ulusal Bayram Genel Tatil Alacağının İspatı ile ilgili Elgit Hukuk olarak sizlere bazı bilgileri aktarmaktayız. İncelemenizin ardından bilgi için bizi arayabilirsiniz. ...