MENÜ

Atatürkün Heykel Büst ve Abideleri ile Kabrine (Mezarına) Zarar Verme Suçu7.6.2021

Atatürk’ün Heykel, Büst ve Abideleri ile Kabrine (Mezarına) Zarar Verme Suçu ile ilgili detayları sitemizden inceleyebilir ve sorunlarınız için Elgit Hukuk avukatlarına anında danışabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda sizlere Atatürk´e hakaret suçlarından bahsettik. Bugün ise Atatürk´ü temsil eden tüm heykellere, büstlere, anıtlara karşın işlenen tahrip etme suçları, kırma suçları, bozma suçları, kirletme suçları 5816 sayılı kanunda net bir şekilde açıklanmıştır. Bu hususları tek tek açıklamak gerekirse;

KİRLETME SUÇU


Atatürk heykelini, büstünü, mezarını, anıtlarının üzerini yazılar ile donatmak, yazmak, resim çizilmesi, kağıt asılması, afiş asılması, ilan yapıştırılması gibi durumları kapsamaktadır.

BOZMA SUÇU

Atatürk büstünü, mezarını, heykelini ve diğer alanları amacına uygun olmayacak şekilde kullanılabilmesini olanaksız bir hale getirme durumunu oluşturmaktadır.

KIRMA SUÇU

Atatürk´ün mezarını, anıtlarını, büstlerini, heykellerini parçalara ayırmak için fiilde bulunmak, bazı bölümlerinin ana gövdeden ayrılması durumunu oluşturmaktadır.

TAHRİP ETME SUÇU 

Atatürk´ün heykellerinin, büstlerinin, anıtlarının kısmen zarar görebilecek bir şekilde saldırıya uğraması halidir.

Konuya ilişkin alınacak ezaları merak  ediyorsanız, Atatürk´ün heykellerine, büstlerine, abidelerine, mezarına zarar verme suçu ile karşılaşanların alacakları cezalar 1 seneden 5 seneye kadar değişir. 

Konuya ilişkin merak edilen bilgiler ve daha fazla detay için incelediğiniz web sitemizde yer alan Elgit Hukuk Bürosu numaralarını arayabilir ve alanında uzman avukatlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp