MENÜ

Ataürk´e Karşı İşlenen Suçta Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi25.6.2021

Ataürk´e Karşı İşlenen Suçta Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi ile ilgili bilgilere bu içeriğimizden erişebilir ve aynı zamanda suç zamanaşımı ile ilgili bazı bilgilere anında sahip olabilirsiniz..

Önceki günlerde yayınlanan makale yazılarımızda ilgili suç ile ilgili bir çok detayı verdik. Bu yazımızda ise daha önce sizlere bahsetmediğimiz Atatürk´e karşı işlenen suçların kamu davasının açılmasının ertelenmesi başlığı olacaktır. Kamu davasının açılması için yeterli şüphenin olmasına karşın iddianamae ile kamu davası açılması yerine konu ile ilgilenen Cumhuriyet Savcısı 5 sene süre ile şüpheli için dava açmayı ertelemesine gidebilir. CMK madde 171/2´de kamu davasının açılmasının ertelenmesi yer almaktadır. Ayrıca soruşturma aşamasında yalnızca Atatürk hatırasına edilen hakaret suçunda kamu davasının açılmasına karşın erteleme yapılabilmektedir.

Atatürk´e Karşı İşlenen Suçun Şikayet Süresi ve Zamanaşımı

Bu suç türleri genellikle şikayete tabi olan suçlar arasında yer almaması nedeni ile savcılık tarafından reesen soruşturma açılmaktadır. Bu nedenle bu ve bunun gibi tüm suçlarda şikayet süresi bulunmamaktadır. Şikayet hakkı olduğunu bilen ve bunu kullanan kişi ise şikayetten vazgeçtiği durumlarda ceza davasının düşeceği anlamına gelmemektedir. Davaların zaman aşımı sürelerine riayet edilmek kaydı ile savcılıklar her zaman soruşturma açabilmektedir.

Zamanaşımı konusuna değindiğimizde ilgili suçun işlenmiş olduğu süreden itibaren belli bir zaman geçmesi durumunda yada dava açıldığından sonra kanuni süre içinde sonuçlandırılmamış bir hal var ise ceza davası düşmesi olabilir. Bu suç türünde davaların zaman aşımı süresi 8 sene olarak bilinmektedir. Bu süre içerisinde daima soruşturma yapılabilir ve zaman aşımı süresi geçtikten sonra ise soruşturma yapılamaz.

Konuya ilişkin daha fazla bilgi edinmek ve Elgit Hukuk avukatlarına aklınıza takılan soruları iletebilmek için incelediğiniz kurumsal web sitemizin iletişim sayfası aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Ölümlü Trafik Kazalarındaki Cenazae Giderleri Tazminatı
    Ölümlü Trafik Kazalarındaki Cenazae Giderleri Tazminatını kazaya neden olanlardan temin edebilirsiniz. Alanın uzman avukatları Elgit Hukuk Bürosunu aramanız ile beraber başka tazminat açabileceğiniz durumların olup olmadığını kontrol edecektir. ...
  • İştirak Nafakası Davası Avukatı Aydın
    İştirak Nafakası Davası Avukatı Aydın ilindeki En İyi Avukatlar için ELGİT HUKUK BÜROSU´nu ziyaret etmenizi önereceğiz. ...
  • Kredi Kartı Dolandırıcılığı Avukatı
    Kredi Kartı Dolandırıcılığı Avukatı´na mı ihtiyacınız var? Nerede olursanız olun hemen firmamızın web sitesinde yer alan numaralar aracılığı ile bizlere ulaşabilir ve aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını firmamızın uzman avukatlarından edinebi ...