MENÜ

Boşanma Davası Delil Listesi Nedir4.6.2024

Elgit Hukuk Bürosu bilgilendirmeye devam ediyor. Boşanma Davası Delil Listesi Nedir? sorusunu bugün ele aldık, bilgilendirici bu içeriğimizi hemen inceleyebilirsiniz, sorularınız için avukatlarımıza anında danışabilirsiniz. Boşanma davası delil listesi nedir sorusuna, boşanmaya neden olan etkenlerin listelendiği belge olduğu şeklinde yanıt vermek mümkündür. Boşanmayı teklif eden taraf, boşanma sebeplerini ispatlamakla yükümlüdür. Aldatma, ayrılık, medeni esaslar gibi boşanma sebeplerini ispatlamak zorundadır. Bu noktada birçok farklı etkenin boşanma davasına neden olabileceği dile getirilse de boşanmaya neden olan etkenin deliller ile sunulması gerektiğini de göz ardı etmemek gerekir. Ancak bu durum, çekişmeli boşanma davaları için geçerlidir.

Davacı iddiasını ispat etmezse iddiası reddedilecektir. Boşanmaya neden olan sebeplerinin yanı sıra tazminat, nafaka, velayet ve ziynet eşyası da talep edip etmediğini ispat yükü davacıya aittir. Başvuru sahibi, eşin evlilik süresince mal ve manevi zarara uğraması ile eşin maluliyetini de kanıtlamak zorundadır.

Boşanma Davalarında Eşler Tarafından Sunulan Deliller

Boşanma davasında eşlerden birinin sunduğu delil çok önemlidir. Davacı boşanma sebebini ispat edemezse davası reddedilir. Bunun yanı sıra boşanma davası delil listesi nedir sorusuna yanıt olarak sunulan delillerin yasal yollar ile elde edilmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Vatandaşların delil olarak kullanmaktan çekindiği otel kayıtları, kısa mesajlar, fotoğraflar, sosyal medya ve Instagram, Twitter, Facebook gibi mesajlar, Whatsapp konuşmaları, kamera kayıtları da delil olarak kullanılabilir.

Boşanma Davalarında Hâkimin Delilleri Değerlendirmesi

Her davada olduğu gibi boşanma davalarında da en önemli olan delildir. Tanık ve davada eşler tarafından toplanan deliller belgeye eklenmelidir. Tanık beyanları kesin delil olmamakla birlikte, bir tanığın hukuka ve adalete uygun olarak ifade vermesi gerekir. Mahkemenin tanıkları dinlediği boşanma duruşmaları önemli duruşmalardır ve kararı etkileyebilecek durumlarla ilgilenir.

Boşanma, toplumsal bir olgu olduğu için katı kurallara göre yürütülen ve hakimin takdir yetkisi çok geniş olan bir dava türüdür. Hukuk davası, boşanma sebebinin altında yatan usul hukuku kuralları ve davanın özel kuralları çerçevesinde devam eden bir süreçtir. Hâkimin takdir yetkisi, eldeki deliller ve bunların sunulma şekli ile sınırlandırılabilir. Hâkimin karar noktası, hukuka göre karar veren kişidir. Delillerin doğru zamanda ve doğru şekilde hakime sunulması davanın seyrini değiştirecektir. Böylelikle sunulan bilgiler, boşanma davası delil listesi nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Çok daha fazlası için Aydın´da bulunan hukuk büromuzdan bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Velayet Davasında Yetkili Mahkeme
    Velayet Davasında Yetkili Mahkeme ve bu davaya ilişkin merak ettikleriniz için firmamızın web sitesinden bizlere ulaşabilirsiniz. ...
  • Trafik Cezalarına İtiraz İşlemleri
    Trafik Cezalarına İtiraz İşlemlerinde Profesyonel Avukat Desteği almak isteyen tüm ziyaretçilerimiz için hizmet vermekteyiz. ...
  • Davanın Reddi Kararına Karşı İtiraz
    Davanın Reddi Kararına Karşı İtiraz Nasıl yapılır? Avukat Desteği Nereden Alınır? Bu alandaki merak edilen soruların yanıtları ve uzman desteği için Elgit Hukuk Bürosu Aydın ilinde sizlerin hizmetindedir. ...
Whatsapp