MENÜ

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır?22.11.2022

Anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davası ile alakalı merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Bugün sizlere Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır? sorusunun yanıtını Elgit Hukuk web sitesinde veriyor olacağız.

Evliliği sona erdiren durumlar içerisinde boşanma davası gelmektedir. Boşanma davalarındaki karar sadece hakim tarafından verilebilmektedir. Çiftlerin resmi bir nikah işlemi ile evlenmesi sonrasında evliliğin sonlandırılması için boşanma davası açılmalıdır. Evlendikten 1 saat sonra bile boşanma davası açılabilir. Davanın açılabilmesi için kanunda yer alan boşanma sebeplerinden hangisi sebep gösterilecektir? Hangi nedenden dolayı boşanılmak istediğini mahkeme bilmek ister.

Boşanma davaları Aile Mahkemelerinde açılmakta ve yine Aile Mahkemelerinde görülmektedir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı şehirlerde, ilçelerde, bölgelerde ise bu davalar Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılmaktadır.

Türkiye´nin bugün her ilinde, her büyük ilçesinde Aile Mahkemesi bulunmaktadır. Nüfus bakımından ise fazla yoğunluk olmayan bölgelerimizde, ilçelerimizde ise Aile Mahkemeleri kurulamadığı sebebiyle bu bölgelerde asliye hukuk mahkemeleri davalara bakacaktır.

Elgit Hukuk Bürosu´nun sizleri net bir şekilde bilgilendirdiği, içerikleri paylaştığı web sitesinde konu başlığı sorunun yanıtı verilmiştir.

Boşanma Davasını İlk Kim Açmalıdır?

Boşanma davasını ilk açacak kişinin ayrıca bir avantajı veya dezavantajı olmayacaktır. Önemli olan çiftlerin veya davayı açacak bireyin boşanmaya kesin karar verip vermemesi durumudur. Kesin bir şekilde boşanmak isteyen kişi sizseniz karşı tarafın açmasını beklemenize gerek yok siz direk davayı açabilirsiniz. Ek olarak şayet boşanma davasını sizden önce karşı taraf açtıysa siz de karşı dava açabilirsiniz tabi. Yani kısaca boşanma davasını ilk açan kişi olmanın sağlayacağı bir avantaj yoktur. Önemli olan boşanmak istemenizdir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler