MENÜ

Boşanma Kararı Ne Zaman Kesinleşir1.7.2024

Aydın´ın önde gelen hukuk bürolarından Elgit Hukuk´ta bugün sizin için Boşanma Kararı Ne Zaman Kesinleşir? sorusunu ele aldık, detaylar için içeriği inceleyebilir whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz. Boşanma kararı ne zaman kesinleşir sorusunun cevabı çeşitli etkenler dikkate alınarak verilmektedir. Boşanma konusunda hızlı bir nihai karar vermenin belirli nedenleri vardır. Bu nedenlere ek olarak, evlilikte sadakatsizlik, ailenin temellerini sarstığı için boşanma konusunda hemen karar vermek için yeterli bir neden olarak kabul edilir. Çünkü aldatma evliliğin temelini ciddi şekilde etkileyen bir faktördür. Bu durumda, nihai sonucu elde etmek uzun zaman alır. Boşanma davalarında yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bir çift, son altı aydır yaşadıkları bölgede yer alan Aile Mahkemesine başvurabilir. Oturduğunuz bölgede Aile Mahkemesi yoksa taraflar Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanma Davasının Sonuçlandırılması

Boşanma durumunda, sonucu kesin olarak bilmek belirli bir süre alır. Boşanma davasını sonuçlandırma sürecindeki aşamalar şunlardır:
Boşanma davaları ve itirazlar 15 gün içinde tamamlanır. Hakimin nihai kararı taraflara yazılı olarak tebliğ edilir. Boşanma davasına itiraz edilmediği takdirde boşanma davasına ilişkin karar resmi olarak tamamlanmış olur. İtiraz edilirse boşanma davası henüz sonuçlanmamıştır ve dava daha uzun sürede sonuçlanacaktır. Boşanma kararına itiraz edilmezse, mahkeme kesin hüküm verir. Boşanma kararları Nüfus Müdürlüğü tarafından bildirilir. Mahkeme tarafından verilen boşanma kararları daha sonra Nüfus Müdürlüğü tarafından tarafların kimliklerine göre işleme alınır.

Yargılama sonrası süreçte meydana gelen olaylar vardır. Bu olaylar:

Boşanma davasının son duruşmasında mahkeme nihai sonucu taraflara bildirmekle yükümlüdür. Boşanma davasının duruşmasında esaslı boşanma kararı verilir. Mahkeme müteakip kararını taraflara yazılı olarak bildirecektir. Gerekçeli karar tebliğ edildikten sonra hizmet belgesinin bir kopyası verilecektir. Oluşturulan dokümanının hukuka uygun olup olmadığını kontrol edilir. Taraflar mahkemenin boşanma kararına itiraz etmezlerse boşanma davası sonlandırılır. Boşanma davası tamamlandığında, mahkeme son bir tebligat yayınlar. Mahkeme son şerhi hazırladıktan sonra boşanma kararını Hukuk İşleri Bürosuna bildirir. Nüfus Dairesi daha sonra mahkeme tarafından verilen boşanma kararını tarafların sistemlerine iletir. Nüfus Dairesi, boşanma kararını tarafların nüfus kütüğüne işleyerek nüfusun kimliğinin değiştirilmesini sağlar.

Boşanma Kararının Kesinleşmesi Nasıl Belirlenir?

Boşanma kararı ne zaman kesinleşir sorusunu cevaplamak için boşanma kararının kesinleştiğini öğrenmek gerekir. Boşanma kararının tamamlanmadığını öğrenmek isteyen taraf, davanın görüldüğü mahkemeye giderek boşanma işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenebilir. Mahkemenin kararından sonra, kişi boşanma davasına itiraz etmezse, mahkeme nihai bir tutanak düzenler. Mahkeme tarafından yazılan bir son bildirim, boşanma davasını sonlandırır ve taraflar arasında bağlayıcı değildir.

Boşanma Kararları Nasıl Kesinleşir?

Aile Mahkemesinde açılan boşanma davasında, Aile Mahkemesi hakimi delilleri ve tanıkları inceledikten sonra davayı sonuçlandırır ve boşanmanın kabul edilip edilmeyeceğine karar verir. Aile Mahkemelerinin boşanma davalarına ilişkin kararları, gerekçeli kararları ile birlikte davalı ve davacılara tebliğ edilir. Boşanma kararının taraflara tebliğinden itibaren 15 gün içinde itiraz edilmezse boşanma kararı kesinleşir. Karar boşanma yönündeyse, karar kesinleştikten sonra Nüfus Müdürlüğü´ne yazı yazılarak tarafların medeni durumu değiştirilir. Dolayısıyla aksi bir durum söz konusu değilse, boşanma kararı ne zaman kesinleşir sorusuna 15 gün şeklinde yanıt vermek mümkündür.  
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp