MENÜ

Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gereken Evraklar21.5.2024

Aydın´da bulunan hukuk büromuzda sizler için bir çok hususa değindik. Bugün Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gereken Evraklar Nelerdir? sorusunun yanıtını ele alıyoruz. Evlilik birliği içerisinde bulunan ve bunu sona erdirmek isteyen kişiler mahkemeye başvurmalı ve işlem başlatmalıdır. Bu anlamda tek taraflı boşanmak için gerekli evraklar da merak konusu haline gelmiştir. Tek taraflı boşanmadan kasıt çekişmeli boşanmadır. Bu kapsamda mahkemenin talep edeceği bazı evraklar ve belgeler bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir;

1.    Delil listesi
2.    Nafaka talepleri
3.    Maddi ve manevi tazminat talepleri
4.    Darp raporu ve adli vaka ifade tutanakları ( olmuş ise )
5.    Kimlik belgeleri
6.    Dava dilekçesi

Bu evraklar mahkemeye teslim edildiğinde süreç başlatılmakta ve ilerleyen süreçlerde de ilgili deliller üzerinden karara varılmaktadır.

Çekişmeli Boşanma İçin Gerekli Şartlar

Genel olarak bakıldığında çekişmeli boşanma davası için gerekli şartlar kişinin mahkemeye başvurması olarak tanımlanabilir. Bunun haricinde özel bir şart aranmamaktadır. Bu kapsamda bakıldığında çekişmeli boşanma sebepleri açıklanabilir. Çekişmeli boşanma için sebepler ise; şiddetli geçimsizlik, zina, akıl hastalığı, hayata kast, terk, suç işleme gibi konulardan oluşabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen durumların varlığı doğru deliller ile kanıtlanıp mahkemeye yansıtılığı takdirde boşanma süreci başlamakta ve buna göre de ilerleyen süreçlerde boşanma gerçekleşmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanmanın gerçekleştirilebilmesi için dava açılmalıdır. Bu kapsamda eşlerden birinin yazmış olduğu boşanma dilekçesi ve çekişmeli boşanmak için gerekli evraklar mahkemeye sunularak boşanma davası açılabilmektedir.

İkamet adresi burada dikkate alınmalıdır. Çünkü her iki tarafında mahkemeye katılımı beklenmektedir. Çiftin son altı aydır ikamet ettiği yer veya bir kişinin ikametinin olduğu yerin Aile Mahkemelerine gidilerek boşanma işlemleri başlatılabilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Aşamaları Nelerdir?

Çekişmeli boşanma, kişilerin mahkemeye tek taraflı olarak başvuru yapmaları ile gerçekleşmektedir. Bu anlamda çekişmeli boşanma davası süreci anlaşmanın sağlanamaması açısından uzun sürebilmektedir.

Genel olarak bakıldığında davanın seyri beş farklı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan ilki dilekçeler aşamasıdır, taraflar dilekçelerini mahkemeye sunarlar. Ardından ön inceleme, tahkikat ve sözlü yargılama aşamaları gelmektedir. Burada da davanın işleyişi gerçekleştirilmektedir. Son olarak da hüküm aşaması ile dava süreci tamamlanmakta ve karar verilmektedir.

Çekişmeli Boşanmada Şahit Şart Mı?

Boşanma davalarında iki farklı tür mevcuttur. Bunlardan biri çekişmeli boşanma diğeri ise anlaşmalı boşanma davalarıdır. Taraflar bu davalar süresinde şahide gerek olup olmadığı konusunda merak içerisinde olmaktadırlar.

Söz konusu anlaşmalı boşanma ise şahit söz konusu olmamakta ve dinlenecek herhangi bir durum bulunmamaktadır. Bu kapsamda eğer dava çekişmeli olarak açılmış ise delil ispatı ve tanık beyanı önemlidir. Bunun için de şahitler dinlenmelidir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Neler Delil Olabilir?

Boşanma davasındaki deliller yasal yolla elde edilmiş her türlü resim, ses kaydı, sosyal medya paylaşımı olabilmektedir. Önemli olan bu delillerin yasal olarak elde edilmesi ve çekişmeli boşanma dilekçesi ile mahkemeye sunulmasıdır.

Daha fazlası için sitemizde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp