MENÜ

Çekişmeli Boşanma ile Anlaşmalı Boşanma Arasındaki Farklar28.8.2023

Çekişmeli Boşanma ile Anlaşmalı Boşanma Arasındaki Farklar Nelerdir? sorusunun yanıtı için sitemizde yer alan numaralarımızı arayabilir ve Elgit Hukuk Bürosu´ndan bilgi alabilirsiniz. Aile, toplumun temel taşlarından biridir. Bu anlamda herkes evliliği devam ettirmek istese de bazı sorunlar ile anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davası açılmak sureti ile evlilik birliği bitirilebiliyor. Boşanma sürecinin iki ayrı türü vardır. Bu kapsamda anlaşmalı veya çekişmeli olarak taraflar mahkemeye başvurarak süreci başlatabilirler.

İki boşanma türü arasında belirgin farklar mevcuttur. Anlaşmalı boşanma tarafların her konuda hem fikir olarak ortak bir düşünce ile mahkemeye başvurması olarak değerlendirilirken, çekişmeli boşanma ise tek bir tarafın talebi doğrultusunda açılan davalar olarak düşünülebilir.

Çekişmeli Boşanma Süreci Nasıl İlerler?

Genel olarak boşanmaya karar verenlerin akıllarında bir soru mevcuttur; Çekişmeli boşanma nedir? Çekişmeli boşanma, evlilik birliği içerisinde bulunan kadın ver erkekten herhangi birinin diğerinden bağımsız olarak boşanma davası açması veya boşanmaya karar veren kadın ve erkeğin belirli boşanma şartları konusundaki fikir ayrılıkları sonucu yürütülen dava olarak adlandırılabilir.
Süreç başlatıldığı andan itibaren taraflar avukatları aracılığı ile delillerini sunmakta ve talep ettikleri hakları kazanmak için uğraşmaktadırlar. Çekişmeli boşanma için belirli bir süreç veya şart bulunmamaktadır. Çiftten herhangi bir kişinin mahkemeye başvurması davanın açılması için yeterli olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İlerler?


Anlaşmalı boşanma süreci çekişmeliden farklı olarak, evlilik birliği içerisinde bulunan kişilerin aynı anda ve aynı sebepten ötürü boşanmaya karar vermeleri ve anlaşmalı boşanma protokolü kapsamında tüm yeterlilikler konusunda ortak karara sahip olarak davayı sürdürmeleri olarak tanımlanabilir.

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan biri evliliğin en az bir sene sürmüş olmasıdır. Bunun dışında eşlerin ikisinin de boşanmayı kabul etmesi, ifadelerin serbestçe verilmesi ve her konuda anlaşma sağlanması da geçerli şartlardandır.

Çekişmeli Boşanma Ne Kadar Sürer?

Boşanma konusunda çekişmeli olarak dava açanların merak ettiği bir konu da çekişmeli boşanma kaç yıl sürer? Çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanmadan farklı olarak ve ilgili değişkenlerin de işin içine katılması ile yaklaşık 1 seneye kadar uzayabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken alanında uzman bir avukat ile çalışarak sürenin kısaltılması olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanmaya göre daha çabuk sonuçlanan bir boşanma davası türüdür. Çünkü çiftler net olarak anlaşmış ve çözümlenmesi gereken tek konu evlilik birliğinin kanun önünde sonlandırılmasıdır. Bu da anlaşma şartlarına bağlı olarak tek celsede bitebilir veya bir iki duruşma daha sürebilmektedir. Burada da alanında uzman bir avukat ile çalışmak önemlidir.

Çekişmeli Boşanma, Anlaşmalı Boşanmaya Çevrilebilir Mi?

Çekişmeli boşanma, boşanma davasının her aşamasında taraflar anlaştığı ve mahkemeye bu bildirildiği takdirde anlaşmalı boşanmaya döndürülebilmektedir. Bu anlamda çekişmeli olarak boşanma sürecine girilmiş olsa bile kolay bir şekilde anlaşmalı hale getirilerek süreç anlaşmalı boşanma dilekçesi ile kısaltılabilmektedir.

Elgit Hukuk Bürosu AYDIN ilinde yer almaktadır.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp