MENÜ

EYT ve Hizmet Tespit Davası10.1.2023

Emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı EYT ve Hizmet Tespit Davası konusu için Elgit Hukuk Bürosu tarafından bu içerik sizlere hazırlanmıştır, hemen gözatabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalışması içerisine girmiş olan işçilerin sigorta girişlerinde SGK kurumuna bildirilmemiş olan veya eksik bildirilmiş olanlar için açılabilecek bir dava türüdür. Emeklilikte yaşa takılanlar kanununun çıkmasının üzerine eksik primlerin olması, tam yatmayan primlerin olması halinde hukuki destek alınması önemlidir. İş mahkemeleri aracılığıyla işverene ve fer´i müdahil olarak da SGK kurumuna açılan bu dava ile alakalı uzun senelerdir hizmet veren iş hukuku avukatlarından destek alınması önemlidir. Sigortanın eksik yatırılması, sigortasız çalışma vb. durumlar karşısında EYT´deki yasal düzenlemeden yararlanabilmek adına sizler dava açabilir misiniz?

5510 sayılı kanunun 86. maddesinin 9. Fıkrası detayında hizmet tespit davasının "sigortalı çalışan kişi için yazılı şartları yerine getirmiş olmasına rağmen, kendisine verilecek olan aylık prim ve hizmet belgesinin yada muhtasar, prim hizmet beyannamesinin işveren firması tarafından verilmemesi, verilen aylık primlerde, hizmet belgesinde yada muhtasar, prim hizmet beyannamesinde kazançlarının veya prim ödeme günlerinin eksik olduğu hallerde kurum tarafından tespit edildiğinde, hastalık veyahut analık sigortalarından da gerekli ödemeler yapılmaktadır." Aynı kanun içerisinde sigortasız çalıştırılan personel veya primleri eksik ödenen personellerin olması durumunda personeller tarafından hizmet tespit davası açılması uygun olacaktır. Bu dava türünde personeller sigortasını göstermeyen yada eksik gösteren işverenine dava açabilir.

Hizmet Tespit Davası AvukatıEYT sonrası açılan, başvurulan hizmet tespit davalarında büyük artışlar olmuştur. Hizmet tespiti davasını açabilmek için işçi kendi başvurabilir veya işçi vefat etmişse de mirascıları yani hak sahipleri de bu davayı açabilmek için gerekli merciilere başvurabilmektedir. Hak düşürücü süre kapsamında ise bu davanın açılabilmesi için 5 senelik bir hak düşürücü süre bağlılığı vardır, tabi bu durum karşısında başlangıcın değişkenlik gösterdiği durumlarda olabilmektedir. Hizmet tespit davası ile alakalı merak ettiğiniz hususların tamamı için web sitemizde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp