MENÜ

Fazla Saatlerle Çalışmanın Serbest Zaman03.10.2018

Fazla Saatlerle Çalışmanın Serbest Zaman Olarak Uygulanması  ile ilgili gerekli tüm bilgilere sitemizden erişebilir ve iletişim numaralarımızdan alanın uzmanı avukatlarımıza danışabilirsiniz.

4857 Sayılı İş Kanununun 41. maddesinde fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yapan işçilerin istemeleri halinde, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilecekleri belirtilmiştir.

Fazla çalışma, kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalar olarak belirlenmiştir. Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırkbeş saatin altında belirlendiği durumlarda 4857 sayılı İş Kanunun 63. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde uygulanan haftalık çalışma süresini aşan ve kırkbeş saate kadar yapılan çalışmalar ise fazla sürelerle çalışma olarak belirlenmiştir. Fazla sürelerle çalışma karşılığı serbest zamanın kullanılma şekli fazla çalışmalarda olduğu gibidir. Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, altı ay içinde serbest zaman olarak kullanabilme hakkı söz konusudur.

Fazla çalışma yapan işçiler, biz zamlı ücret istemiyoruz diyerek yapmış oldukları fazla çalışmanın karşılığının serbest zaman olarak ödenmesini isteyebilirler. Bu durumda fazla çalışma karşılığı almaları gereken zamlı ücret yerine fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak kullanabilirler.

Soru ve sorunlarınız için bizi aramaktan çekinmeyin..

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp