MENÜ

Geçici Nedenlerin Varlığının Kabulünün Şartları17.1.2022

Geçici Nedenlerin Varlığının Kabulünün Şartlarını sizlere sunuyoruz. Kanunda yer alan detaylara göre bilgilere Elgit Hukuk Bürosu kurumsal sitesinden hemen ulaşabilirsiniz.

Geçici Nedenler, Alkol veya Uyuşturucu Madde Etkisinde Olmanın Şartları Nelerdir? kapsamında aranan ilk varlıgın kabulüdür. Buna göz attığımızda ise bir geçici nedenin var olmasının kabulü için aranacak olan ilk detay bu nedenin meydana gelmesinde fail kişinin herhangi bir kusuru olmamasıdır. Yani fail geçici nedenin meydana gelmesine kasti bir şekilde neden olmuşsa veya taksirle sebebiyet vermişse geçici neden sebebi varlıgı ve kusur durumu ortadan kaldırılmakan bahsedilmeyecektir. Örnek vermek gerekirse;

Zehirli olduğunu bildiği bir ürünün vücuda alınması ve bu maddeden etkilenerek kişi algılama yetilerini kaybetmesi olduğunda dahi kişinin kusur yeteneği ortadan kalkmayacaktır. Ama bu kişi bu maddenin zehirli olduğunu bilmeyerek vücuda alması durumunda algı yeteneği kaybolsa bu kişi kusur sorumluluğuna sahip olmayacak yani kusur sorumluluğu olmadığı ele alınacaktır.

Geçici Nedenlerin Varlığının Kabulü

Bu nedenin varlığının kabulü olmasına bakıldığında aranan ikinci bir şart ise failde işlendiği fiilin hukuki anlamda ortaya çıkaracağı sonuçları algılama yeteneğinin ortadan kalkması olacaktır. Ya da fiile ilgili olan davranış şeklinin yönlendirme yeteneğinin önemli bir derecede ortadan kalkmasına yol açacak olan nitelikte bir durum var ise ceza lınmayabilir. Geçici sebeplerde kişinin işlemiş olduğu ffilin hukuki anlamda algılama yeteneklerini ortadan kaldıracak niteliğe erişmesi yada davranışlarını yönlendirecek şekilde önemli derecelerde azalmayacağı veyahut geçici neden bu yetenekleri hiç etkilemiyorsa fail işlediği suçtan cezalandırılacaktır.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak ve alanında uzman olan ELGİT HUKUK BÜROSU avukatlarına danışmak için hemen web sitesindeki numaraları arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp