MENÜ

Görevi Köyüye Kullanma Suçunun Cezası Nedir?18.03.2019

MADDE 257.- (1) Kanunda ayrıca suç, olarak tanımlanan haller dışında, göre­vinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Görevi kötüye kullanma suçunun temel cezası TCK md. 257`de 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası olarak düzenlenmiştir.

İhmal suretiyle, yani görevinin gerektirdiği yapmada ihmal veya geciktirme göstererek yapma da görevi kötüye kullanma suçunun cezası 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıdır.

Görevi kötüye kullanma suçu şikayete bağlı bir suç olmaması nedeniyle gerek kolluk kuvvetleri gerek savcılık bu suçu öğrendiği andan itibaren soruşturma işlemini re`sen başlatmalıdır.

Maddedeki fiillerin suç olarak tanımlanmasıyla korunmak istenilen hukuksal yarar; kamu görevlilerinin, görevlerinin gereklerine uygun olarak hareket ettikleri, bu görevleri dolayısıyla kendilerine tanınan yetkileri hukuken belirlenmiş sınırlar içinde kullandıkları konusunda toplumda hâkim olan güvenin ve kamu idaresi­nin kanuna uygun işleyiş düzeninin korunmasıdır. Diğer bir anlatımla yasa koyu­cu, görevi kötüye kullanma suçunu genel, tali ve tamamlayıcı bir suç olarak tanım­lamak suretiyle kamu görevinin ifasında disiplini tesis etmeyi, bu görevin hiç veya zamanında yerine getirilmemesi sebebiyle bundan umulan ve beklenen genel yararın sekteye uğramadan elde olunmasını ayrıca kamu görevinde disiplinin geçerli olmasını sağlamayı ve bu suretle kamu idaresinin zarar görmesini önlemeyi amaç­lamıştır.

Konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını öğrenmek adına uzman avukatlarımıza web sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Kıdem Tazminatı Davası İçin Yetkili Mahkemeler
    Kıdem Tazminatı Davası İçin Yetkili Mahkemeler ve Görevli mahkemeler hakkında kısa bilgilendirmelere Elgit Hukuk Bürosunun bu içeriğinden göz atabilir ve her türlü sorunuz için uzman avukatlarımıza anında danışabilirsiniz. ...
  • Takibi Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir
    Takibi Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir? ilgili suçlar kapsamında yer alan içerikleri ve diğer tüm detayları sitemizden inceleyebilir ve anında hizmet alabileceğiniz avukatlarımızı arayabilirsiniz. ...
  • Aydın Ağır Ceza Avukatı
    Aydın ilinde Ağır Ceza Avukatı mı arıyorsunuz? Elgit Hukuk Bürosu avukatları kendi ilinde sizleri en iyi şekilde temsil edecektir. ...
Whatsapp