MENÜ

Hakkın Kullanılması Şartları20.6.2022

Elgit Hukuk Bürosu´nda bugün sizlere Hakkın Kullanılması Şartları Nelerdir? sorusunun yanıtını aktaracağız. Benzer hususlar için bize ulaşabilir ve hukuki destek alabilirsiniz.

Önceki içeriklerimizde ele aldığımız HAKKIN KULLANILMASI ile alakalı olarak bugün şartları sizlere aktaracağız.  Şartlara göz atacak olursak;

Hakkın Hukuken Korunan ve Tanınan Bir Hak OlmasıHak sahibine karşın korunmanın ve yararlanmasının etkisi ile sağlanacak olan subjektif niteliklerle bir hak olmalıdır. Ceza hukuku kapsamında hakkın kullanılması ile alakalı ceza sorumluluğunun doğmaması adına bu hakkın hukuki sistemde yer alınan tanınam ve korunan bir hak olarak ortaya çıkması gerekmektedir. Hak sahiplerinin kullanacakları hak, ceza hukuku alanında, medeni hukuk alanında yada özel hukuk alanındaki ilişkin olaiblmektedir. Madde gerekçesine bağlı olan hak, kanun, tüzük, yönetmelikj ve genelge gibi tüm nizamlara dayanabilmektedir.

Yerleşmiş olan örf, adet kuralları yada hakkın kaynağı olabilmektedir. Elgit Hukuk Bürosu´nda hakkın hukuken korunan ve tanınan bir hak olması ile alakalı destek taleplerinizi bize ulaştırabilirsiniz.

Hakkın Doğrudan Doğruya Kullanılabilir OlmasıCeza hukuku kapsamında hakkın kullanılmasının hukuka aykırı olan uygunluk sebeplerinin kabul edilebilmesi, hakkıyla doğrudan doğruya kullanılabiliyor olması gerekir. Şayet hak, ilgili bir merciya başvurarak kullanılabiliyor ise artık hukuka uygunluğu sebebiyle olan bir hak kapsamına kabul görmeyecektir. Bir örnek vermek gerekirse kişinin kendine ait olan menkul kıymet haczedildikten sonra, doğrudan doğruya hacizli olan mallar geriye alınamayacakır, önce icra dairelerine başvurulması ve borcun ödenmesi yada başkaca işlem yapılması gerekecektir.

Bir Mesleğin İcrası Kapsamındaki Hakkın KullanılmasıDiğer bir hakkın kullanılması şartıdır. Hukuki anlamda tanınmış & düzenlenmiş olması şartıyla meslek icrasından doğacak olan hakkın kullanılması da hukuken korunmalıdır. Bir mesleğin icrası kapsamındaki hak kullanımı için bir kimseye ceza verilememektedir. Bir örnekle de bu detayı açıklamak gerekirse, cinayet işleyen bir kişinin avukatın ofisine gelerek hukuki danışmanlık talebinde bulunması durumunda avukat,cinayet işleme sucunu yetkili makamlara bildirmediğinde suçu bildirmeme suçu sebebiyle yargılanmayacaktır. Diğer bir örnekse gazetecilik hizmetinde bulunan yazarların basın özgürlüğü de geniş bir biçimde korunmalıdır.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi ve hukuki danışmanlık talepleriniz için AYDIN ilinde bulunan ELGİT HUKUK BÜROSU sizlerin hizmetindedir.

Bize instagram hesabımızdan da anında ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İş Kazasında İşverene Yaptırım Nedir?
    Farklı bir şekilde ele alınacak olan iş kazası durumunda bazı durumlarda işverene yaptırımlar olabilir. Peki İş Kazasında İşverene Yaptırım Nedir? Hemen içeriğimiz inceleyin. ...
  • Mağdur ve Şikayetçi Avukatı
    Mağdur ve Şikayetçi Avukatı arayışlarınızda Aydın ilinde bulunan Elgit Hukuk Büromuzu arayarak detaylı bilgi edinebilir ve alanında uzman avukatlarımızdan bilgi alabilirsiniz. ...
  • Uyuşturucu Madde Ticareti Yargıtay Kararı
    Uyuşturucu Madde Ticareti Yargıtay Kararını kurumsal sitemizden inceleyebilir ve tüm ceza davaları ile ilgili avukatlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz. ...