MENÜ

Hizmet Tespiti Davası Açılabilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar30.4.2024

Hizmet Tespiti Davası Açılabilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar? ile alakalı bazı bilgilere yer verdiğimiz bu içeriğimizde kısa bir gezintiye çıkın ve merak ettikleriniz için Elgit Hukuk Bürosu´nu hemen arayın. Hizmet tespiti davası açmak için bazı şartlar bulunur. Bu şartlar sağlandığı takdirde hizmet tespiti davası kolaylıkla açılabilmektedir. Hizmet tespiti davası açmak, belirli koşulları da beraberinde getirmektedir. Her şarta uyum sağlanması ve mahkemeye sunulan bilgilerin doğru olması son derece önemlidir.

Hizmet tespiti davası açılması için gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

•    İşçi şartları
•    Sözleşme şartları
•    Sosyal Güvenlik Kurumu şartları

Hizmet tespiti dava şartlarını oluşturmaktadır.

Hizmet Tespiti Davası İşçi Şartları Nelerdir?

Hizmet tespiti işçi şartları işçinin sorumluluğu olan iş günlerini ve iş sorumluluklarını yerine getirmesi şartıdır. İşveren tarafından işçiye yüklenen bazı sorumluluklar, çalışma kalemleri ve görevler vardır. Bu görev ve işlerin, işçiler tarafından sağlanması gerekir. Bu durumda işçinin, işverene herhangi bir iş akdine bağlı borcu olmamasını sağlar.

Hizmet tespiti davası esnasında işçinin borçlu durumda olmaması beklenir. Eğer işçi, işveren nedeni ile işlerini yerine getirememiş ise bu durumun kanıtlanması gerekir. Borcun, zorunlu tutularak yapılmış olması beklenir.

Hizmet Tespiti Davası Sözleşme Şartları Nelerdir?

Hizmet tespiti sözleşme şartları önemli şartlardan biridir. Hizmet alınan, gücünden, tecrübesinden ya da bilgi birikiminden yararlanılan işçi ile mutlaka sözleşme imzalanmalıdır. Sözleşme imzalanmadığı takdirde ispat sürecine dair yapılacak olan yönlendirmeler değişmekte ve dava açacak olan işçinin durumu zorlaşmaktadır.

Hizmet tespiti davasına konu olan olayın kanıtlanabilmesi, işçinin haklı olduğunun ortaya çıkarılabilmesi için sözleşme bulunması gerekir. Bu şart hizmet tespiti dava şartlarını da oluşturur. Dava açabilmek için mutlaka taraflar arasında yasal statü ile imzalanmış sözleşme olmalıdır.

Hizmet Tespiti Davası SGK Şartları Nelerdir?

Hizmet tespiti SGK şartı da istemektedir. Hizmet tespiti davası açabilmek için gerekli şartlar arasında SGK’da yer alır. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden işçiye sigorta primi ve diğer ödeme ve güvenlik önlemlerinin yapılmış olması gerekir. Eğer işçi sigortasız olarak çalıştırılmış, sağlık ve güvenlik önlemlerinden mahrum bırakılmışlar ise bu durumun dava öncesinde SGK tarafından tespit edilmemiş olması gerekir. Tespit davası açıldığında sigortasızlık durumunun ortaya çıkarılması gerekir.

Hizmet Tespiti Davası Tüm Şartlar Sağlandıktan Sonra Açılır Mı?

Hizmet tespiti davası açma süreci için yapılması gereken 2 işlem bulunur. 2 bu işlem hazırlık aşamasıdır ve akabinde hizmet tespiti davası açılabilir. Süreçte gerekli olan işlemler şunlardır:

•    Dava Açma Şartlarının Sağlanması: Dava açmak için gereken 3 ana şartın sağlanması gerekir. Bu şart kapsamında gerekli dilekçe hazırlanarak mahkeme başvurusu gerçekleştirilebilir.
•    Dava Kanıtlarının Toplanması: Dava için gereken kanıtların toplanması gerekir. Dava sürecinin başlayabilmesi için ispatların da dilekçe sürecine dahil edilmesi beklenir.

Bu iki aşamanın ardından hizmet tespiti dava şartları sağlanır ve başvuru yapılabilir. Şartlar, belgeler ve diğer gereklilikler sağlanmadan hizmet tespiti davası açılmasına izin verilmemektedir.

Daha fazlası ve merak edilen hususların tamamı için Elgit Hukuk Bürosu´nu arayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İş Hukukunda Rekabet Yasağı
    İş Hukukunda Rekabet Yasağı Hakkında Bilmeniz Gereken Herşeye ELGİT HUKUK BÜROSU web sitesinden rahatlıkla erişebilir ve aklınıza takılan tüm soruları bizlere iletebilirsiniz. ...
  • SGK Kurumuna Göre Hangi Haller İş Kazasıdır?
    SGK Kurumuna Göre Hangi Haller İş Kazasıdır? Yaşadığınız kaza iş kazası olarak geçer mi ve bir tazminat alırmısınız. Tüm soru ve sorunlar için hemen bizi arayın. ...
  • Şantaj ve Hakaret Suçları İle İlgili Yargıtay Kararı
    Şantaj ve Hakaret Suçları İle İlgili Yargıtay Kararını sitemizde sizler için yayınladık. Konu ile ilgili benzer durumlarda hukuksal açıdan destek alabilmek adına hemen Elgit Hukuk avukatlarına danışabilirsiniz. ...
Whatsapp