MENÜ

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu Şikayet Zamanaşımı ve Uzlaştırma17.9.2021

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu Şikayet Zamanaşımı ve Uzlaştırma konusu ile ilgili bu içeriğimizde size önemli bilgileri aktardık. Hemen Elgit Hukuk kurumsal sitesinden bu konular hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

İnternetteki suçların temel şekilleri ile takibi şikayete bağlı olan suçlar kategorisinde olduğunu bilmenizi isteriz. Bu suçlarda suçun mağduru olanlar, hakareti eden kişiler ve hakaretin öğrenildiği tarihten itibaren içinde bulunduğu ay içinde suça karşı şikayet hakkını kullanması zorunludur. Aksi olduğudurumlarda kişi şikayet hakkını kaybedecektir. Şikayet hakkı, en geç olarak davanın zamanaşımı süresi içinde kullanılmak zorundadır. Ancak kamu görevlilerine karşı işlenen hakaret suçları şikayete tabi değildir. Bu durum karşısında ayrıca şikayet süresi sınırlaması bulunmamaktadır. Kamu görevlilerine karşı işlenen suçlarda Cumhuriyet Savcıları resen soruşturma açmaktadır.

Bir suçun kamuda görevli olan görevliye, görevi nedeniyle işlenen hakaret suçu hariç tüm hakaret suçları Türk Ceza Kanunu´nda 125.maddede yer almaktadır. Taraflar ile ilgili aralarında uzlaşma prosedürü uygulanması gereken suçlar arasında olan bu suç gerek kovuşturma aşamasında, gerekse uzlaşma aşamasındaki prosedürlerin uygulanabilmesi istenir. Uzlaşma sağlanamadığı durumlarda soruşturma işlemleri ve yargılama devam edecektir.

Hakaret suçları kapsamında görülen davalar Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından yerine getirilen davalar arasındadır. Bu konu hakkında özellikle bilmenizi istediğimiz husus ise, kamu görevlilerine ve ülkenin Cumhurbaşkanına karşı işlenen hakaret suçları şikayete tabi suçlar arasında değildir ve ayrıca bu suçlar uzlaştırma kapsamı içerisinde bulunmaz.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve aklınızdakisoruların yanıtlarını alabilmek için hemen bize sitemizde yer alan numaralarımız aracılığı ile ulaşın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler