MENÜ

İnternet Üzerinden Nitelikli Hakaret Suçu Cezası30.8.2021

İnternet Üzerinden Nitelikli Hakaret Suçu Cezası kapsamında bilgileri, detayları ve avukatlarımızın sizlere sunabileceği hizmetleri Elgit Hukuk kurumsal web sitesinde yer alan bu içerikte paylaştık. Hemen web sayfamızda yer alan bu içeriği veya diğer makalelerimizi inceleyerek internet üzerinden hakaret suçları ile ilgili bilgileri edinebilir ve en iyi avukatlardan, en tecrübeli avukatlardan hizmet alabilirsiniz.

Bu suça baktığımızda internet aracılığı ile işlenen nitelikli haller kapsamında olan hakaret suçundaki ceza 1 sene ile 2 sene arasında olacaktır. Hakaret suçu kamu görevlisine karşı görevinden ötürü, dini, sosyal, felsefi inanç, düşünce, siyasi kanaatlarini açıklayan, değitirilmesinden, yayma amacından, mensup olmuş olduğu dini emir ve yasaklarına uygun davranmamasından, mensup olduğu din ile ilgili olan kutsal sayılan değerlere karşın işlenilmesi durumlarında bu ceza en az 1 sene olacaktır. 1 seneden az kesinlikle olamamaktadır.

Siz değerli Elgit Hukuk Bürosu ziyaretçilerine yukarıda bahsettiğimiz detaylara göre mağdur kişinin kamuda görevli olan bir birey olması, edilen hakaretin kişinin görevine karşı edilmiş olması, kişinin inandığı dinin kutsal değerleri yada özgürlüğünün kullanılabilmesine karşın hakaret edilmesi halinde nitelikli şekilde olarak bu hakaret kabul edilecektir.

7243 sayılı Kanun´da yer alan 28.maddeye göre kamu / özel sağlık kuruluşları ve özel sağlık kurumlarında görevli olan sağlık personellerine, yardımcı sağlık personellerine karşı görevleri nedeni ile web ortamından, internetten işlenen hakaret suçlarında ise verilecek olan ceza 2/1 oaranında arttırılmakta ve verilecek cezanın hükmedilen hapis cezası da ertelenememektedir.

Bu durumlar kapsamında sosyal medya üzerinden veya internet üzerinden işlenen tüm hakaret suçları aleni olarak işlenmesinden dolayı aleniyet sebebi ile hakaret suçu olan cezalar 6´da 1 oranında arttırılmaktadır.

Konu ile ilgili son bir bilgi aktarmak gerekirse kurul halinde bulunan ve faaliyetlerini sürdüren kamu görevlilerine yaptıkları görev sebebiyle hakaret edilmesi durumunda zincirleme suç hükümleri gereğinde belirtilen cezaların miktarı 1/4´te 3/4 oranlarına denk gelen süreler boyunca artış gösterilecektir. Konu ile ilgili daha açıklayıcı olabilmesi adına bir örnek vermek gerekirse bilirkişi heyetine yada mahkeme heyetlerine karşı işlenen hakaret suçlarında suçun nitelikli şeklinden belirlenmiş olan cezalar arttırılacaktır.

Tüm bu hususlar ve diğer hakaret konuları ile ilgili bilgi almak isterseniz Elgit Hukuk Bürosu´na web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İnternette Alenen Hakaret Suçu
    İnternette Alenen Hakaret Suçu ile ilgili önceli içeriğimizin yanı sıra bu makalemizde sizlere konu ile ilgili bahsedilmeyen diğer hususlardan bahsedeceğiz. ...
  • Tüm Yönleriyle Toplu İş Sözleşmesi
    Tüm Yönleriyle Toplu İş Sözleşmesi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgi ve detayları Türkiye´nin en büyük hukuk web sitesi ELGİT HUKUK´dan öğrenebilirsiniz. ...
  • Belgede Sahtecilik Suçları
    Elgit Hukuk Bürosu olarak belgede sahtecilik suçlarının tamamında size uzman kadromuzla avukatlık hizmetleri vermekteyiz. ...