MENÜ

İnternet Yoluyla Hakaret Suçunda Mağdurun Belirlenmesi10.9.2021

İnternet Yoluyla Hakaret Suçunda Mağdurun Belirlenmesi konusu ile ilgili Elgit Hukuk Bürosu olarak sizlere bu içeriğimizi hazırladık. Hemen bu sayfada bulunan yazıları dikkatlice okuyarak konu ile ilgili bilgi edinebilir ve sizlerde hakaret suçları ile karşı karşıya kaldığınızda profesyonel kişiler tarafından mahkemelerde temsil edilmek isterseniz hukuk büromuzu arayabilirsiniz.

Türk Ceza Kanunu 126.Maddede konu ile ilgili detaylı bilgi yer almaktadır. Elgit Hukuk Bürosu´nun sizler için hazırlanan bu içeriğinde özet geçmek gerekirse web üzerinden yazı, yorum veya görüntü yolu ile işlenen, hakaretlerin bulunduğu fiillere bakıldığında mağdur kişinin ismi açık bir şekilde belirtilmiş olması şartı aranmaktadır. Mağdur kişilerin isimlerinin belli olmadığı durumlarda ise mağdurun nasıl belirleneceğine dair bazı bilgiler yer alır. Bu konu ile ilgili bazı karineler bulunmaktadır. Karineye bakıldığında hakaret suçunun işlenmesinde  mağdur ile alakalı isim açık bir şekilde belirtilmemiş ise yada isnat üstü kapalı geçiştirilme durumu var olsa bile nitelğindeki, mağdur kişinin şahsına yönelik bulunduğu hallerde duraksanamayacak bir hal var ise, hem ismin belirtilmemiş hemde hakaret açıklanmış sayılmaktadır.

Hakaret suçunun oluşabilmesi için mağdur kişinin belli yada belirlenebilmesine olanaklı olması gerekmektedir. Bu durumdaki maddede suçu işleyen tarafın mağdurun kimliğinde açıkca belirlenmesinde ne gibi bir durum olabileceği baz alınmaktadır. İsmin belirtilmiş olması ve hakaretin açıklanmış sayılmasında ölçü olarak gösterilmektedir. Yukarıda bahsi geçen hükmün aslında usül hukuku bakımından ispata yönelik olması ve karineye benzer bir ölçü getirmiş olması gerekmektedir.

Olay ile ilgili özelliklerden yola çıktığımızda hakaret suçu ile ilgili failin kimi hedef aldığını bilerek suçu işlediği ortaya çıkarılabilmektedir.

Konu ile ilgili bazı yargıtay kararları bulunmaktadır. Bunlar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek ve alanında uzman kadromuzdan HAKARET SUÇU ile alakalı sorularınızın yanıtlarını alabilmek için hemen incelediğiniz web sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler