MENÜ

İnternetten Basit Hakaret Suçu Cezası27.8.2021

İnternetten Basit Hakaret Suçu Cezası nedir? Konu ile ilgili merak edilen yanıt Elgit Hukuk Bürosu sitesinde hazırlanan bu içerikte siz değerli ziyaretçilerimize sunulmuştur.

Uzun zamandır sitemizde yer alan MAKALELER kısmında sizlere internet üzerinden hakaret suçu ve sosyal medya üzerinden hakaret suçlarından bahsetmekteyiz. Bu içeriğimizde sizlere internet portalı üzerinde işlenen basit hakaret suçunun cezasından bahsedeceğiz. İnternetin son dönemlerde kullanımı artması, sosyal mecraların hayatımızdaki yerini arttırması ile beraber sosyal medyalarda ve internet üzerindeki suçların basit bir şekilde işlenebilmesi durumunda ilgili suçun cezası 3 ay ile 2 sene arasında hapis cezası ile beraber adli para cezası olacaktır.

İnternet üzerinden basit hakaret suçu cezası türüne baktığımızda bir kişiye onur, şeref ve saygınlık bakımından rencide edici şekilde somut olan bir fiil ile yada olgun isnat oluşan durumla yada söverek yapılan onura, şerefe saygınlığa karşı işlenen kişi için 3 ay ile 2 sene hapis cezası istenilmektedir. Ayrıca bunun yanında da adli para cezası sunulacaktır. Mağdur kişilerin gıyabında hakaret edlimesi halinde geçerli olacak bir hakaret sayılabilmesi için fiilin en az 3 kişi tarafından bilinmesi gerekir. Türk Ceza Kanunu madde 125´de konu ile ilgili daha detaylı bilgi yer almaktadır.

HAKARETTE ALENİYET

İnternet üzerinden yapılan ve sosyal medya hesapları aracılığı ile işlenen hakaret suçlarındaki aleniyet olması durumunda alınacak olan ceza 6´da 1 oranında arttırılmatkadır.

İlgili suç türünün basit şekilde olarak hakimin cezayı alacak olan kişiye hapis cezası veya adli para cezası vereceğini bilmeniz gerekir. Bu ceza ve suç türünde hakim tarafından verilecek olan ceza şeklinde ikisi bir arada olamamaktadır. Hakim kişi için ya hapis cezası verir yada para cezası verir. Bu tür davalarda alınacak sonuçlarda hakim aldığı karar için neden hapis cezasına kişiyi çarptırdığını yada neden kişiye para cezası verdiğini açıkca belirtmektedir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak yada kendiniz için uzman bir avukat tutmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Elgit Hukuk Bürosu avukatları bu alanda sizlere tecrübeli isimler ile hizmet vermekte ve internet üzerinden hakaret suçlarında sizi en iyi şekilde temsil etmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Mirasçıdan Mal Kaçırmak Yargıtay Kararı
    Mirasçıdan Mal Kaçırmak konusu içeren Yargıtay Kararını Aydın ilinde bulunan Elgit Hukuk Bürosu´nun kurumsal web sitesinden hemen inceleyebilir ve aklınıza takılan tüm sorular için uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz. ...
  • Trafik Kazası Araçtaki Zarar Kaynaklı Maddi Tazminat Talebi
    Trafik Kazası Araçtaki Zarar Kaynaklı Maddi Tazminat Talebine dair açıklayıcı bilgilere, detayları ve içeriklere Elgit Hukuk Bürosunun sizler için hazırlamış olduğu bu sayfadan ulaşım sağlayabilirsiniz. ...
  • Kıdem Tazminatı Almanın Şartı Nedir
    Kıdem Tazminatı Almanın Şartı Nedir? Kıdem tazminatını işverenden almak için öncelikle uzman bir avukattan destek almanızı önermekteyiz. Dilerseniz Elgit Hukuk Büromuza iletişim sayfamızda yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz. ...
Whatsapp