MENÜ

İnternetten Hakaret Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması20.9.2021

İnternetten Hakaret Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ile ilgili hazırlanan bu içeriğimiz hemen inceleyebilir ve merak ettiğiniz sorular için alanında uzman avukatlarımıza anında danışabilirsiniz.İnternetten İleti Yoluyla Hakaret Suçu ile ilgili ELGİT HUKUK BÜROSU´nun sizler için hazırlanan bu bilgi dolu içeriğini inceleyebilir ve sorularınız için avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

5237 sayılı TCK’nın 125/2 maddesinde de yer aldığı bu konu ile ilgili hakaretlerin ileti yolu ile yapılmasıda suç olarak kabul görmektedir. İleti şeklinde yapılan hakaretlerin ceza miktarları aynıdır ancak bunların bazılar huzurda hakaret suçu bazıları ise gıyapta hakaret suçu kapsamına girmektedir. HUZURDA olması için hakaetin gönderenin fiili icra ederken mağdur kişiyi hedef alması yada mağdurun fiilini öğrenebilmesini istemesi şarttır. Misal vermek gerekirse, whatsapp mesajlarının mağdurdan başka kişilere göndermesi ve tesadüfi bir şekilde mağdur tarafından bunların öğrenilmesi huzurda hakaret suçlarnu meydana getirmez Gıyapta hakaret suçunun oluşması için ilgili mesaj yazışmasının en az 3 kişiye gönderilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda ileti yolu ile yapılan hakaret suçlarında 3 ay ile 2 seneye kadar para cezası verilebilir ve aynı zamanda adli para cezası bulunmaktadır.

İnternetten Hakaret Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

HAGB yani hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında sanık kişi için 5 sene gözlemlenme ve sanık ile ilgili verilen hükmün bu 5 sene boyunca birdaha meydana gelmemesi istenir. Sanık kişinin bu dönem arasında yeni bir suç işlemesi durumunda hakkında olan davanın düşmesi beklenir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları için önemli şartlar vardır. Bunlardan biriside mağdur kişinin yaşadığı zararın giderilmesidir. İnternet üzerinden ve sosyal medya üzerinden hakaret suçu açısından bazı noktalara dikkat etmek gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu suçta zararın giderilebilmesi şartı aranmaz. İnternetten veya sosyal medyadan hakaret suçunda mağdurun maddi zararı olmamaktadır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve yaşadığınız hakaret suçuna karşı yasal haklarınızı aramak için incelediğiniz web sitemizde yer alan telefon numaralarımızı arayabilir ve alanında uzman avukatlarımızdan destek talep edebilirsiniz.

Elgit Hukuk Bürosu Aydın ili ve çevre illerde faaliyetlerini sürdürmektedir. Sizler nerede olursanız olun yaşadığınız herhangi bir problem için çekinmeden avukatlık ofisimizi arayabilirsiniz.

Sitemizin iletişim sayfasında tüm numaralarımız yer almaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl ve Nereye Yapılır?
    Sizlerden gelen sık soru ve problemler neticesinde tutuklanan bir yakınınızın itirazını değerlendirmek ve resmi kurumlara avukatlarımız aracılığı ile itiraz yaptırabilirsiniz. ...
  • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlarda Para Cezası
    Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlarda Para Cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair tüm içerikleri sitemizden inceleyebilir ve hukuki destek için Elgit Hukuk avukatlarına danışabilirsiniz. ...
  • Bir Olayın İş Kazası Sayılıp Sayılmayacağı
    Bir Olayın İş Kazası Sayılıp Sayılmayacağının araşatırılması ve detaylandırılmasına dair tüm bilgileri web sitemizden inceleyebilir ve en iyi bilgileri Elgit Hukuk avukatlarından edinebilirsiniz. ...