MENÜ

İnternetten Hakaret Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması20.9.2021

İnternetten Hakaret Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ile ilgili hazırlanan bu içeriğimiz hemen inceleyebilir ve merak ettiğiniz sorular için alanında uzman avukatlarımıza anında danışabilirsiniz.İnternetten İleti Yoluyla Hakaret Suçu ile ilgili ELGİT HUKUK BÜROSU´nun sizler için hazırlanan bu bilgi dolu içeriğini inceleyebilir ve sorularınız için avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

5237 sayılı TCK’nın 125/2 maddesinde de yer aldığı bu konu ile ilgili hakaretlerin ileti yolu ile yapılmasıda suç olarak kabul görmektedir. İleti şeklinde yapılan hakaretlerin ceza miktarları aynıdır ancak bunların bazılar huzurda hakaret suçu bazıları ise gıyapta hakaret suçu kapsamına girmektedir. HUZURDA olması için hakaetin gönderenin fiili icra ederken mağdur kişiyi hedef alması yada mağdurun fiilini öğrenebilmesini istemesi şarttır. Misal vermek gerekirse, whatsapp mesajlarının mağdurdan başka kişilere göndermesi ve tesadüfi bir şekilde mağdur tarafından bunların öğrenilmesi huzurda hakaret suçlarnu meydana getirmez Gıyapta hakaret suçunun oluşması için ilgili mesaj yazışmasının en az 3 kişiye gönderilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda ileti yolu ile yapılan hakaret suçlarında 3 ay ile 2 seneye kadar para cezası verilebilir ve aynı zamanda adli para cezası bulunmaktadır.

İnternetten Hakaret Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

HAGB yani hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında sanık kişi için 5 sene gözlemlenme ve sanık ile ilgili verilen hükmün bu 5 sene boyunca birdaha meydana gelmemesi istenir. Sanık kişinin bu dönem arasında yeni bir suç işlemesi durumunda hakkında olan davanın düşmesi beklenir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları için önemli şartlar vardır. Bunlardan biriside mağdur kişinin yaşadığı zararın giderilmesidir. İnternet üzerinden ve sosyal medya üzerinden hakaret suçu açısından bazı noktalara dikkat etmek gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu suçta zararın giderilebilmesi şartı aranmaz. İnternetten veya sosyal medyadan hakaret suçunda mağdurun maddi zararı olmamaktadır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve yaşadığınız hakaret suçuna karşı yasal haklarınızı aramak için incelediğiniz web sitemizde yer alan telefon numaralarımızı arayabilir ve alanında uzman avukatlarımızdan destek talep edebilirsiniz.

Elgit Hukuk Bürosu Aydın ili ve çevre illerde faaliyetlerini sürdürmektedir. Sizler nerede olursanız olun yaşadığınız herhangi bir problem için çekinmeden avukatlık ofisimizi arayabilirsiniz.

Sitemizin iletişim sayfasında tüm numaralarımız yer almaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Aydın Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır
    Aydın ilinde Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? Sorusunun yanıtı çok basit, hemen Elgit Hukuk Bürosu avukatlarından profesyonel destek ve hizmet alabilirsiniz. Sitemizde konu ile ilgili pek çok içerik de aynı zamanda mevcuttur. ...
  • Olağanüstü Fazla Mesai Şartları
    Olağanüstü Fazla Mesai Şartları ile ilgili bir çok bilgiyer firmamızın web sitesinden erişebilirsiniz. ...
  • Vergi Kaçakçılığı Suçlarında Şikayet ve Uzlaşma
    Vergi Kaçakçılığı Suçlarında Şikayet ve Uzlaşmaya dair gerekli tüm bilgileri firmamızın web sitesinden geniş kapsamlı bir şekilde inceleyebilir ve en ince ayrıntısına kadar sorularınızı Elgit hukuk aracılığı ile yanıtlayabilirsiniz. ...