MENÜ

İş Hukukunda Maddi Tazminat9.8.2018

İş Hukukunda Maddi Tazminat İle İligli Bilmeniz Gereken bazı bilgileri ELGİT HUKUK BÜROSU web sitesinde siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaştık.

Öncelikle bilmemiz gereken Tazminat kavramı, bilerek, bilmeyerek, ihmal ya da tedbirsizlik sonucu haksız yere yapılan eylemlerin maddi veya manevi zararının karşılanması olarak nitelendirilebilmektedir. Haksız bir durum karşısında zarar gören bireyler bu zararın karşılanması adına tazminat davası açabilirler. Tazminat davaları nasıl açılır diye merak eden bireyler açısından hangi tür tazminat davasının açılacağı konusu önem taşımaktadır. Kişilik hakları saldıraya uğrayan bireyler manevi tazminat davaları açabilirken, maddi bir kayba uğranması durumunda maddi tazminat almak adına dava açılabilmektedir.

Maddi tazminat davalarında : İş kazası geçiren işçi, ruhen ve/veya bedenen zarara uğramış olabilir. İşte ruhen ve/veya bedenen zarar gören işçinin bu zararını gidermesi adına Türk Borçlar Kanunu gereğince dava açma hakkı bulunmaktadır.

İş kazası, işyerinde veya işin yürütülmesi sırasında meydana gelen, işçinin ruhsal ve bedensel olarak zarar gördüğü bir olaydır. İş kazaları nedeniyle işçilerin uğradığı zarar nedeniyle kendileri veya yakınları tarafından “iş kazası tazminat davası” açılabilir.

Türk Borçlar Kanunu’nun 51 ve devamında düzenlenen haksız fiil neticesinde tazminat maddelerine göre iş kazası geçiren işçi cismani zarar halinde zararının giderilmesini talep edebilecektir. Bunun yanı sıra ölüm ve bedensel zararlarda zarara uğrayan işçi bazı giderlerin karşılanmasını talep edebilecektir. Ölüm ve bedensel zarar halinde iş kazası geçiren işçi veya ölen işçinin yakınlarının maddi tazminata konu olan alacak hakları doğmaktadır.

Tazminat davaları, taraf iddialarının ileri sürülmesi, tanık dinlenmesi, maluliyet oranı tespiti, kusur tespiti, maddi zararın hesaplanması gibi aşamalardan oluşur. Tazminat davasını ele alan mahkeme, her aşamada gerekli tespitler yapıldıktan sonra tarafların itirazlarını değerlendirir.

Aklınıza takılan her türlü soru ve sorun için web sitemizde yer alan SORU CEVAP menüsünü ziyaret edebilirsiniz. Ardından alanında uzman avukatlarımız sizlere yardımcı olacaktır.


 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İnternet Üzerinden Nitelikli Hakaret Suçu Cezası
    İnternet Üzerinden Nitelikli Hakaret Suçu Cezası kapsamında bilgileri, detayları ve avukatlarımızın sizlere sunabileceği hizmetleri Elgit Hukuk kurumsal web sitesinde yer alan bu içerikte paylaştık. ...
  • İş Yerinde Kalp Krizi Geçirdiğinde İş Kazası Durumu
    İş Yerinde Kalp Krizi Geçirdiğinde İş Kazası Durumu nedir, işçinin hakları nelerdir ve durum ile ilgili diğer bilgiler nelerdir? Tamamına ELGİT HUKUK´un web sitesinen erişebilirsiniz. ...
  • Resmi Evrakta Sahteciliğin Cezası
    Resmi Evrakta Sahteciliğin Cezasına dair kısa bilgiler sitemizde sizlerle paylaşılmıştır. Sitemizi ziyaret ederek detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. ...