MENÜ

İş Kazası Nedir?22.06.2020

İş Kazası Nedir? Bir çoğumuzun karşısına çıkan bu durum ve problemler karşısında yapılması gerekenler, hangi durumlar iş kazası sayılmaktadır. Detaylı bilgi web sitemizde sizler için paylaşılmıştır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu´nun 13. maddesi içeriğinde iş kazası ile ilgili tanım yer almaktadır. Bir olayın, birşeyn iş kazası sayılamabilmesinin tüm şartları bu bölümde belirlenmiş ve düzenlenmiştir. Bunlara göre bir kaza durumunun iş kazası sayılamabilmesi için, kazaya uğrayan kişi veya kişilerin sigortalı olması, olayın 5510 sayılı kanunun 13.maddesinde belirtilmiş olan hallerden birinde meydana gelmesi, sigortalı olanın kaza sebebi ile hemen veyahut sonrasında zarara uğramış olması veyahut zarar ile kaza arasında illiyet bağının olması gerekmektedir.

Bunlara ek olarak sigortalının işletmede bulunmuş olduğu esnada, işveren tarafından yürütülmekte olmuş olduğu iş sebebi ile, sigortalının işveren tarafından başka bir yere görev icabı gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçmiş olan zamanda, emziren bayanların, sigortalıların çocuğuna süt vermesi için ayrıldığı zamanlarda ve sigortalıların işverence sağlanmış olan taşıtlar aracılığı ile bir yere toplu olarak gönderilmesi esnasında yaşanan, sigortalı çalışanlarda bedenen ve ruhen özre uğrayan olaylara iş kazası denilmektedir.

İş kazası, yabancı ve dıştan gelen bir etken yani, dış bir olay sonucu mağdurun vücut bütünlüğüne, organik yapısına zarar vermelidir. Dıştan gelen olay; iş yerinde patlama, bir maddenin çarpması, düşmesi, zehirlenme, elektrik cereyanına kapılma, yüksekten düşme, güneş çarpması gibi durumlar olabilir. Kasti olmasa dahi bir iş ifası sırasında meydana gelebilecek durumlar, zaman çevre ikileminde iş kazasına sebebiyet ilkeleri olarak kabul edilmektedir.

Sizlerde yaşanan bu olaylar sonrasında magduriyetinizin giderilmediğini düşünüyorsanız, her türlü konu ve problem için Elgit Hukuk Bürosu´na ulaşabilirsiniz. İş kazası konusunda uzman avukatlarımız ile sizlere hizmet vermekteyiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler