MENÜ

İş Kazasında İşçilere Sağlanan Haklar22.05.2020

İş Kazasında İşçilere Sağlanan Haklar nelerdir? Bunlar ile ilgili bilgileri ELGİT HUKUK BÜROSU web sitesinden edinebilir ve yaşanan problemler ile ilgili firmamıza ulaşabilirsiniz.

İş kazaları günümüzün en büyük problemlerinden biri ve bu konuda çalışanların yeterli bilgiye sahip olmadıkları anlaşılmaktadır. İşveren, işyerinde, işçinin iş sağlığını ve güvenliğini sağlamak zorundadır. İş kazası, işverenin işçiyi gözetme borcunu yerine getirmemesi nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Bu yüzden kaza geçiren işçinin ne yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekiyor.

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar nelerdir?
 
Geçici iş göremezlik ödeneği, Sürekli iş göremezlik geliri, Ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması, Gelir bağlanmış olanın kız çocuklarına evlenme ödeneği, Ölen sigortalı için cenaze ödeneği ödenmesi olarak belirlenmiştir..
 
İşverenin kontrolü dışında meydana gelen iş kazalarının bildirimi, nereye ve kaç gün içerisinde yapılması gerekmektedir?
 
Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/ Sosyal Güvenlik Merkezlerine ve kazanın öğrenildiği tarihten itibaren 3 işgünü içerisinde bildirilmesi gerekmektedir.
 
İş kazası geçiren sigortalının ne kadar sigortalılık süresi bulunması gerekmektedir?
 
İş kazası geçiren sigortalı için süre aranmamaktadır.
 
İş kazasının işverenin kastı ile meydana gelmesi durumunda işverene yaptırım var mıdır?
 
İş kazası ve meslek hastalığı, işverenin kastı veya sigortalıların sağlığını koruma ve iş güvenliği mevzuatına aykırı bir hareketi sonucu meydana gelmişse, Kurumca sigortalıya veya hak sahiplerine bu Kanun gereğince yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler, SGK tarafından işverene ödettirilmektedir..

Detaylı bilgi ve haklarınız hakkındaki sorularınız için hemen bizi arayın. Elgit Hukuk Bürosu uzman avukatları ile sizlerin hizmetindedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Uyuşturucu Madde Ticareti Yargıtay Kararı
    Uyuşturucu Madde Ticareti Yargıtay Kararını kurumsal sitemizden inceleyebilir ve tüm ceza davaları ile ilgili avukatlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz. ...
  • Türk İş Hukukunda Evde Çalışma
    Türk İş Hukukunda Evde Çalışmaya Ait Bilgiler ve merak ettiklerinizin tamamını Elgit Hukuk Bürosu ofisimizin web sitesinden bizlere ulaşarak öğrenebilirsiniz. ...
  • İş Kazası ve Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu
    İş Kazası ve Taksirle Ölüme Neden Olma Suçuna dair merak ettikleriniz için hemen web sitemizde yer alan ilgili içeriği inceleyebilir veya tüm sorularınız için soru cevap kısmından bize ulaşabilirsiniz. ...
Whatsapp