MENÜ

İş Yerinde Kalp Krizi Geçirdiğinde İş Kazası Durumu05.06.2020

İş Yerinde Kalp Krizi Geçirdiğinde İş Kazası Durumu nedir, işçinin hakları nelerdir ve durum ile ilgili diğer bilgiler nelerdir? Tamamına ELGİT HUKUK´un web sitesinen erişebilirsiniz.

İş kazası veya meslek hastalığı halinde sigortalıya veya sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine, yapılan ödemeye denir.

2016 yılında yayınlanmış olan bir genelge var, bu genelgeye dek iş yerinde geçirilen kalp krizi sebebi neticesinde bir personelin geçirmiş olduğu bu problem, kalp krizi niteliğine göre geride kalanlara gelir bağlanıp bağlanmayacağına karar veriyordu. Kalp krizinin yaşanması iş yerinde olan bir olay ile ilgili olup olmadığı, işletmede olan bir olay ile ilgili olmaması durumunda ve bu durumda dışardan bir etkinin olmaması varsa, iş kazası olarak değerlendirilmemekteydi. Ancak SGK bu durumda 2016 yılı sonrasında yayınlamış olduğu bir genelge ile vazgeçti. İş yerinde, kalp krizi geçirmiş olan çalışanlar için iş kazası sigorta kolundan yararlanacak, bu koldan sağlanacak yardımlar yapılmaya başlanmıştır. Kalp krizi ile beraber süregelen her türlü hastalıklar sebebi ile iş yerinde bulunan ölümlerin yaşanması da aynı çerçevede değerlendirilmektedir.

2020 ve sonrası için güncel genelgeler hakkında bilgi almak, iş kazaları avukatlarından profesyonel destek ve hizmet almak için firmamıza ELGİT HUKUK web sitesi üzerinden erişebilir ve her türlü sorunuzu sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler