MENÜ

İşçiye Diğer Ücret Ödeme Şekilleri14.12.2018

İşçiye Diğer Ücret Ödeme Şekilleri Nelerdir? Sizlere sitemiz üzerinden ücret ödeme şekilleri hakkında geçtiğimiz günlerde yayınladığımız makalemizin haricinde bu makelemizde diğer ödeme şekillerini bildiriyoruz.

Saatlik, günlük, haftalık, parça başı, yüzde usulü vb. şekilde ücret ödeme şekilleri bulunmaktadır. Bu şekilde ücret alanlar hasta, izinli ya da benzeri nedenlerle çalışamadığı günler için ücret ödenmez. 28 gün olan ayda 28; 31 gün olan aylarda 31 günlük ücret ödenir. Ancak bu şekilde ücret alanlar için maktu ücrete istisna olan ve aylık ücretin içinde kabul edilen hafta tatil ücreti, genel tatil ücreti, ulusal bayram ücretinin ayrıca ödeneceği hususunda düzenlemeler bulunmaktadır.

Parçabaşı çalışan kişinin hafta tatili ücretinin çalışılmasa bile ayrıca hesaplanması ve ödenmesi gerekmektedir, eğer bu günlerde çalışma olursa bu saatler için ayrıca ücret hesaplaması gerekir.

Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak kural olarak, Türk parası ile işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenir.( İşçi sayısının 5 olması halinde )

Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak, yabancı para olarak kararlaştırılmış ise ödeme günündeki rayice göre Türk parası ile ödeme yapılabilir.

İş kanununa göre ücrete ilave sosyal yardımlar mal ile ödenebilir.

Konu hakkında yaşadığınız sorun ve danışmak istedikleriniz için hemen sitemiz üzerinden işinin ehli ELGİT HUKUK Avukatlarına ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Tutuklama Nedeni Sayılan Katalog Suçlar Nelerdir?
    Tutuklama, delillerin korunması, şüpheli veya sanığın kaçmasını önleme vb. gibi nedenlerle geçici olarak başvurulan bir koruma tedbiridir. Tutuklama kararı, ister soruşturma ister kovuşturma aşamasında olsun mutlaka bir hakim tarafından verilmelidir. ...
  • Kıdem Tazminat Tutarı Nasıl Hesaplanmaktadır
    Kıdem Tazminat Tutarı Nasıl Hesaplanmaktadır? Sorusunun Yanıtı için kısa bir bilgilendirme ve gerekli bilgileri Elgit Hukuk Bürosu olarak sizlerle paylaştık. Sorularınız için bizi arayabilirsiniz. ...
  • Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl ve Nereye Yapılır?
    Sizlerden gelen sık soru ve problemler neticesinde tutuklanan bir yakınınızın itirazını değerlendirmek ve resmi kurumlara avukatlarımız aracılığı ile itiraz yaptırabilirsiniz. ...