MENÜ

İşyerinin Kapatılması Halinde Sorumluluk ve Hakları23.7.2018

İşyerinin Kapatılması Halinde Sorumluluk ve Hakları & İşyeri Kapanan İşçinin Hakları Neler? gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız. Dolayısı ile sayfamızda bu sorular ile ilgili bazı bilgileri aktardık.

Çalıştığı işyeri veya bölüm kapatıldığı için iş akdi feshedilen işçinin işe iade davası açması mümkün müdür ?

Yargıtay´ın vermiş olduğu kararların hemen hemen tümünde işverenin işyerinin yönetiminde tek yetkili olduğu ve işyerinin yönetimi için işletmesel kararlar alabileceği ve bu işletmesel kararların mahkemelerce denetlenemeyeceği öngörülmüştür.

Yani işveren çaıştırdığı bir işyerinin tümünü veya bir bölümünü keyfi bir şekilde alabileceği bir kararla kapatabilir. Mahkemelerce işverenin aldığı bu kararın makul olup olmadığı tartışılamaz. Çünkü ekonomik büyüklüğün sahibi olan işveren bu büyüklüğü yönetmekte serbesttir.

Ancak işverenin aldığı bu işletmesel kararlar işçilerin iş akitlerini etkilemeye başladığında Yargıtay´ın mahkemelere verdiği denetleme yetkileri de gündeme girmeye başlar.

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardan birisidir. İşyerinin iflas etmesi, işverenin kâr edememesi ya da kişisel tercihine dayanan diğer nedenlerle işyerleri kapanabilmekte ve işçiler mağdur olabilmektedir. Bu yazımda sizlere, işyeri kapanan ve bu nedenle işsiz kalan bir işçinin haklarından bahsetmeye çalışacağım.İşyeri kapanan işçinin hakları neler?  Ayrıntılarıyla incelemeden önce; şartları mevcutsa, işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti haklarına sahip olduğunu söylemeliyim.İşyeri kapanmadan aceleyle işten ayrılınması halinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarının yitirilebileceği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; işçinin iş akdini feshederek kıdem tazminatı alabilmesinin temel şartı, feshin haklı bir nedenle yapılmış olmasıdır. Bu nedenle benim tavsiyem, işyerinin kapanmasının beklenmesi ve işçinin haklarının ödenmemesi halinde vakit kaybetmeden dava açılması yönünde olacaktır.

Kapatılan işyeri çalışanlarının ücretleri ödenmeye devam edilir

İş mahkemelerinin, işin durdurulması kararlarının kaldırılmasına dair kararları bölge müdürünce yerine getirilir; işyerinin kapatılması kararlarının kaldırılmasına dair kararları ise bölge müdürlüğünce mülki amire intikal ettirilir. Mülki amirin emriyle işyeri güvenlik kuvvetlerince açılır. İşin durdurulması veya işyerinin kapatılması sebebiyle işsiz kalan işçilere işveren ücretlerini ödemeye veya ücretlerinde bir düşüklük olmamak üzere meslek veya durumlarına göre başka bir iş vermeye zorunludur.

Konu ve sorularınızı bize iletişim sayfasında yer alan numaramızdan ulaşarak iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Sahte Hesap Üzerinden Hakaret Suçu Yargıtay Kararı
    Sahte Hesap Üzerinden Hakaret Suçu Yargıtay Kararı için sitemizdeki bu içeriği inceleyebilirsiniz. Benzer durumlarla karşı karşıya kalanlar ise Elgit Hukuk avukatlarını hemen iletişim numaralarından arayarak hizmet alabilirler. ...
  • Nitelikli Hırsızlık Suçu Yargıtay Kararı
    Nitelikli Hırsızlık Suçu Yargıtay Kararını Aydın´da bulunan Elgit Hukuk Bürosu´nun kurumsal web sitesinden inceleyebilir ve alanında uzman avukatlardan hemen destek alabilirsiniz. ...
  • Muvazaa Sebebiyle Tapu İptali Davası
    Elgit Hukuk Bürosu´nda bugün sizlere " Muvazaa Sebebiyle Tapu İptali Davası " konusunu ele aldık. Konu ile alakalı bilgilere sitemizden hemen erişip benzer hususlar için Aydın ve bölgesinde avukatlarımızdan destek alabilirsiniz. ...