MENÜ

Kimler Trafik Kazasıyla İlgili Tazminat Davası Açabilir?24.01.2020

Trafik kazaları neticesinde tazminat davasını herkes açamaz, tazminat davasını açmaya uygun olan tüm kişiler Elgit hukuk web sitesinde paylaşılmıştır.

Trafik kazasında yaralanma meydana gelmişse, yaralanan şahsın bizzat kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Yaralanan kişi maluliyet nedeniyle çalışma hayatı boyunca uğrayacağı işgücü kaybı nedeniyle maddi tazminat; trafik kazası nedeniyle uğradığı elem, keder ve üzüntü nedeniyle de manevi tazminat talep edebilir.

Yaranan trafik kazası sebebiyle ağır bedensel yaralanmalar olmuşsa, yaralanmış olan kişinin yakınları ( annesi, babası, eşi, çocukları, nişanlısı ) sadece manevi tazminat davası açabilmektelerdir. Yargıtay´ın uygulaması içeriğinde ağır bedensel yaralanmalar yaralanan kişinin uzuv kaybı yaşaması veyahut hayati fonksiyonel durumlarını yerine getirememesi olarak kabul edilmektedir. Örnek verecek olursak kol veya ayaklardan kaza sebebi ile birinin kesilmesi, gözün kaybedilmesi gibi durumlar ağır bedensel yaralanmalar olarak değerlendirilmektedir.

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarındaysa ölen kazazededen yaşamında destek alan herkes maddi ve manevi tazminat davası açabilirler. Ölen kişi evli olması durumunda, eşi, çocukları, bekar olması durumunda ise anne ve babasına destek verdiği karine olarak kabul edilmektedir. Ölen kişinin desteğinden bu kişiler yararlanamadıklarını ispat etmelerine gerek bulunmamaktadır. Ölenin nişanlısı, amcası, dayısı vb. gibi herhangi bir yakınının trafik kazası nedeniyle tazminat (destekten yoksun kalma tazminatı) talep edebilmesi için ölen kişiden yaşarken destek aldığını ispatlaması gerekir.

Sizlerde tazminat davası açabilmek amacı ile en iyi avukatlara firmamız aracılığı ile başvurarak başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Soru ve sorunlarınızın tamamı için iletişim sayfamızda bulunan numaralarımızı aramaktan çekinmeyin..

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Ceza Avukatı
    Aydın´da Ceza Avukatı & Hukuk Bürosu faaliyetlerimizi son teknoloji ve en prestijli avukatlarla sürdürmekteyiz. Elgit Hukuk Bürosu´nu arayarak en detaylı içeriğe sahip olabilirsiniz. ...
  • Kripto Paraların Hukuki Durumu
    Kripto para alanında sürekli kendini geliştiren ve bu tür davalara katılım sağlayan uzman avukatların yer aldığı Elgit Hukuk Bürosu´nda Kripto Paraların Hukuki Durumunu ele alacağız. ...
  • Ceza Usul Hukukunda Yakalama Tedbiri
    Ceza hukukunun alanında avukatlarımız şüphelileri, sanıkları, mağdurları, suçtan zarar görenler, katılanı, suçtan sorumlu olanları temsil etmektedir. ...
Whatsapp