MENÜ

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası29.03.2019

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası Nedir? Merak ettiğiniz bu sorunun cevabını Elgit Hukuk Bürosu web sitesi üzerinde yer alan soru cevap kısmından unsuru tam bize ileterek ilgili avukatlarımız tarafından size dönüş yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kişi, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi hususunda gereken kişinin rızası olmaksızın kartı kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlar ise, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılacaktır. Ancak kredi kartı dolandırıcılığının, sahte oluşturularak  veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle işlenmesi halinde, bu suçu işleyerek kendisine veya bir başkasına yarar sağlayan kişi, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.Türk Ceza Kanununda kredi kartı dolandırıcılığı cezası için hapis ve adli para cezaları öngörülmüştür. Bu cezalar suç oluşturan eyleme göre farklılık göstermektedir. 245.maddeye baktığımızda “Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.   Kredi kartı dolandırıcılığı cezası başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. 

Sahte oluşturulan ya da üzerinde sahtecilik yapılan banka veya kredi kartını kullanmak şeklinde kendisine veya başkasına yarar sağlama şeklinde kredi kartı dolandırıcılığı suçu işlenmesi halinde faile verilecek olan ceza dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıdır.

Daha fazlası için bizi aramaktan çekinmeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Taşerona Kadro
    24 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 696 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile, basında taşeron şirket işçisi olarak tabir edilen alt işveren işçiler ile ilg ...
  • Maddi Zarar Tazminatı İçin Gerekli Belgeler
    Maddi Zarar Tazminatı İçin Gerekli Belgelerin tamamına web sitemizden ulaşabilirsiniz. ...
  • İnternet Yoluyla Karşılıklı Hakaret Suçu
    İnternet Yoluyla Karşılıklı Hakaret Suçuna dair hazırladığımız bu içeriği inceleyebilir ve merak ettiğiniz tüm bilgilere avukatlarımıza yönelteceğiniz sorular ile erişebilirsiniz. ...