MENÜ

Muvazaa Sebebiyle Tapu İptali Davası8.7.2022

Elgit Hukuk Bürosu´nda bugün sizlere " Muvazaa Sebebiyle Tapu İptali Davası " konusunu ele aldık. Konu ile alakalı bilgilere sitemizden hemen erişip benzer hususlar için Aydın ve bölgesinde avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.

Bu konuda yer alan tapu iptalinden önce muvazaanın tanımının açıklamak isteriz. Analşma içerisinde bulunan kişilerin 3. kişileri aldatma amacı ile gerçeğin dışında yansıtılan ve kendilerinin arasında da geçersiz olması amacı ile yapılan danışıklı işlemlere muvazaa denilmektedir. Bu işlemlere halkımız arasında genellikle hileli işlem yada danışıklı işlem adı verilir. Genel anlamda 2´ye ayrılan muvazaalı hususların 1.si nisbi muvazaa 2.si ise mutlaka muvazaadır.

Nisbi muvazaa´da taraflardaki gerçek sözleşmedeki gizlenmek durumu yer alır. Bir sözleşmenin yapılmış gibi gösterilmesini içerir. Diğeri olan mutlak muvazaa ise 3. kişileri kandırmak, aldatabilmek amacı ile gerçekte olmayan ve taraflar arası bağlanmama konusunda anlaşılan işlemlere denilmektedir. 3 farklı unsuru olan muvazaa ile ilgili, tarafların gerçekte istemiş olduklarıyla yaptıkları işlemler arasındaki bilerek yarattıkları uyumsuzluk yer alır, 3. kişileri aldatmak amacı yer alır ve tarafların muvazaa anlaşmaları yapmalarıdır.

Muvazaa Sebebiyle Tapu İptali Nedir?Muvazaa Nedeniyle Tapu İptali; tapudaki tescilde dayanılmış olan sebebin geçerli olması anlamına gelir. Muvazaa sebebiyle geçersiz olan bir sözleşmeye dayanılarak tapuda yapılmış olan tesciller yolsuz olarak tescil edilecektir. Muvazaalı işlemler nedeniyle yolsuz olanın tescilinin sonucunda yapılacak olan tapunun iptal olması gerekir. Muvazaalı işlemlerde tapu iptali ve tescili davasında kanıtlandığı hallerde yolsuz tesciller de iptal olacaktır. Muvazaalı olan anlaşma ile yapılan tapu tescilleri dava kararları ile iptal edilebilmektedir.

Muvazaa Sebebiyle Tapu İptali Davası hakkında daha fazla bilgi almak ve profesyonel anlamda hukuki destek ile avukatlık faaliyetlerinden yararlanmak isterseniz Aydın´da bulunan Elgit Hukuk Bürosu´ndan hizmet alabilirsiniz.

Hemen incelediğiniz web sitemizin iletişim sayfasından yada
INSTAGRAM Hesabımızdan bize ulaşın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Toplu Şekilde İşçi İşten Çıkarma
    Toplu Şekilde İşçi İşten Çıkarmalar Hakkında önemli bilgileri siz değerli Elgit Hukuk Bürosu web sitesi ziyaretçilerimiz ile paylaştık. Umarım açıklayıcı olmuşuzdur. ...
  • Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası
    Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası Nedir? Merak ettiğiniz bu sorunun cevabını Elgit Hukuk Bürosu web sitesi üzerinde yer alan soru cevap kısmından unsuru tam bize ileterek ilgili avukatlarımız tarafından size dönüş yapılmasını sağlayabilirsiniz. ...
  • İnternet ve Sosyal Medya Yoluyla Hakaret Suçunun Cezası
    İnternet ve Sosyal Medya Yoluyla Hakaret Suçunun Cezası ile ilgili yazdığımız bu içeriklerimizde sizlere bilgileri aktarmaktayız. Elgit Hukuk Bürosu avukatlarından bu konu ile ilgili hemen bilgi alabilirsiniz. ...