MENÜ

Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu Nedir?19.08.2019

Resmi belgede sahtecilik suçları kamu güvenine karşı suçlar arasında yer almaktadır. TCK 204. maddede düzenlenen bu suç üç farklı seçimli hareketle kasten işlenebilen bir suç olarak bilinmektedir.

Bunlarsa, gerçek bir resmi olan belgenin başkalarını aldatacak bir şekilde değiştirilmesi, sahte resmi belgenin kullanması ve sahte resmi belgenin üretilmesi, mevcut belgeninse resmi belgenin gerçeğe aykırı bir şekilde düzenlenmesidir. Bu üç hareketin herhangi birinin işlenmesi ile birlikte resmi belgelerde sahtecilik meydana gelmektedir. Resmi evraklarda sahtecilik suçlarının haricinde özel evraklarda da sahtecilik suçlar bulunmaktadır. Bunların arasındaki fark ise ilkinde sahtecilik konusu evrağın gerçeğinin yetkili resmi memur tarafından düzenlenebilen belgelerden oluşması olarka bilinmektedir.

Suçun kanuni düzenlemesi şu şekildedir:

Madde 204- (1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.
Resmî belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek
Madde 205- (1) Gerçek bir resmi belgeyi bozan, yok eden veya gizleyen kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun kamu görevlisi tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlarda Para Cezası
    Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlarda Para Cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair tüm içerikleri sitemizden inceleyebilir ve hukuki destek için Elgit Hukuk avukatlarına danışabilirsiniz. ...
  • Vergi Kaçakçılığı Suçunun Cezası Nedir?
    Vergi Kaçakçılığı Suçunun Cezası (VUK md.359) sitemizden incelenebilir. İşinde uzman avukatlara ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın. ...
  • Vergi Kaçırma Nedenleri
    Vergi Kaçırma Nedenleri - Vergi Kaçırma Cezası ve İşinin Ehli Avukatlar ile ilgili aramalarınızda rastladığınız firmamızdan en iyi fiyatları alabilirsiniz. ...