MENÜ

Ruhsatsız Silah Taşıma Suçu7.11.2023

Ruhsatsız Silah Taşıma Suçu kapsamında alınacak cezaların yer aldığı Elgit Hukuk Bürosu içeriğini hemen inceleyebilir ve bu alanda en iyi hukuki danışmanlık hizmetlerini uzman avukatlarımızdan alabilirsiniz.

 Avukatlarımızın genellikle karşılaştığı dava türleri arasındadır. Silah taşıma durumunun haricinde bıçak taşıma, kesici alet ve delici aletlerin taşınması, mermi bulunması gibi durumlarda çok fazla dava konusu olabilmektedir. Silah olarka kabul edilen tüm malzemelerin, ürünlerin  taşınması yasaktır. Bu yasaklara uymayan kişilere bazen para cezaları, bazen hapis cezaları verilebilmektedir. Ruhsatsız bir şekilde silah taşınması durumuna baktığımızda bir zararın oluşmasını beklemeye gerek yoktur. Tehlike suçu kapsamına giren bir suç olması nedeni ile bir kişinin  ruhsatsız olarak silah bulundurması durumu suçun oluşabilmesi için yeterli olacaktır.

RUHSATSIZ SİLAH BULUNDURMA SUÇU


Aydın ilinin önde gelen avukatlarının yer aldığı Hukuk Büromuzda 6136 sayılı kanuna muhalefet suçu olan ruhsatsız silah taşıma, ruhsatsız silah alma, ruhsatsız silah bulundurma suçları ve benzer durumlara avukatlarımız ile hizmet veriyoruz.

6136 sayılı kanun kapsamına giren suçlar ve bu suçları oluşturan fiiller ise aşağıdaki gibidir;

* Silah olarak kabul edilen ve bulundurmasının ruhsata tabi olduğu aletlerin satın alınması veya taşınması
* Ruhsatsız mermi satın alınması
* Ruhsatsız silah satın alınması durumu
* Ruhsatsız olan bir silahın bulundurulması
* Ruhsatsız olan mermilerin bulundurulmasıdır.
 

Ruhsatsız Silah Bulundurmak


Bir kişinin yanında taşıdığı silahının ruhsatı var ise, o ruhsat mutlaka anında lmalıdır. Taşıma ruhsatı olmayan silahların bulundurulduğu durumlarda ceza alacağınızı bilmelisiniz. Silah taşıma ruhsatlarının 5 senede bir yenilenmesi gerekir.

Ruhsatı olmadan silah taşıma hususları hakkında detaylı bilgi almak ve alacağınız cezanın en aza indirilmesi için başvuruları yapmak için bize ulaşabilirsiniz. Avukatlarımıza web sitemizde yer alan WhatsApp destek hattından ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.
 

Ruhsatsız Silah Suçunda Görevli Mahkeme


Bu tür suça bakacak olan görevli mahkeme asliye ceza mahkemesi olacaktır. 10 seneden az olan suçlara bakan asliye ceza mahkemeleridir. Alınacak olan cezaya bakıldığında 10 seneden fazla bir ceza alt limiti bulunuyor ise bu cezalar ağır ceza mahkemelerinde görülecektir.

Ruhsatsız silah ile alakalı bu suç türünde verilecek en üst ceza limiti 8 sene olacağından dolayı görevli mahkeme asliye ceza mahkemesi olacaktır.

Sizlerde ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE görülecek olan davalarınız için profesyonel destek almak isterseniz. Hemen alanında uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.

Elgit Hukuk Bürosu nerede olursanız olun, uzman avukat kadrosu ile sizlere hizmet sunar.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Alkol veya Uyuşturucu Madde Etkisinde Olma (Geçici Nedenler)
    Alkol veya Uyuşturucu Madde Etkisinde Olma (Geçici Nedenler) konusuna geçiş yaptık. Son dönemlerde arama listelerinde hızla artan bu başlık aramalarını Elgit Hukuk olarak sizler için ele alacağız. ...
  • Taksirle Yaralama Avukatı
    Taksirle Yaralama Avukatı mı arıyorsunuz? Hangi ilde olduğunuz ve dosyanız ile ilgili bilgileri hemen avukatlarımıza iletebilirsiniz. ...
  • Resmi Evrakta Sahteciliğin Cezası
    Resmi Evrakta Sahteciliğin Cezasına dair kısa bilgiler sitemizde sizlerle paylaşılmıştır. Sitemizi ziyaret ederek detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. ...