MENÜ

Sağır ve Dilsizlik İle Alakalı Hukuki Bilgilendirmeler24.1.2022

Sağır ve Dilsizlik İle Alakalı Hukuki Bilgilendirmeler konusunu bugün Elgit Hukuk Bürosu kurumsal web sitesinde ele aldık. Kurumsal sayfamızdan bu alandaki içerikleri hemen inceleyebilirsiniz. Konuya girmeden önce sağır ve dilsizlik ile ilgili konuları ele alalım ve açıklamalarını yapalım bu kelimelerin.

Sağır ve Dilsizlik Nedir? (TCK 33)

Kusur yeteneklerini ve ceza ehliyetlerini etkileyerek fail kişilerin işledikleri fiil sebepleri ile ceza almamaları yada cezalarında indirimlere imkan olunmasına olanak sağlayan hukuki bir dal sağır ve dilsizlikdir. TCK´nın 33.maddesinde bu konu açık bir şekilde düzenlenmiştir.

Kanunda yer alan ilgili maddeye göre işitme yetisine doğuştan sahip olmayanlara yada ufak yaşlarda bu yetilerini kaybetmiş olan kişilerdeki algılama hususları tam  gelişmemiştir. Sağırlar yada dilsizlerde yer alan cezai sorumlulukların belirlenmesindeki suç oluşturan fiilerin işlendiği dönemdeki yaşları ölçü alınacaktır. Bu sayede sağır ve dilsiz olan bireyler ile alakalı olarak yaş bakımından küçüklerinin sorumlulukları rejimine parelel bir düzenleme yapılmış ve bunun yanı sıra sağır & dilsizlerin algılamalarındaki, davranışlarındaki yönlendirme yetenekleri geç gelişmektedir.

Elgit Hukuk Bürosu olarak sağır ya da dilsiz olan bireylerin işledikleri suçlar ile ilgili profesyonel hukuki destek almak istediği heran yanlarında olacağız. Firmamızdan bu alanda hukuki destek almak isteyen özellikle AYDIN ili ve diğer EGE İLLERİ bölgesinde yer alan ziyaretçilerimize hizmet verebilmekteyiz.

Dilsiz ya da sağır olan bireyler 15 yaşından ufak ise kanuna göre tam ehliyetsiz olarak kabul edilecektir. 15 yaş ile 21 yaş arasında olan kişiler ise suç işlediklerinde belli oranda cezai indirim alabilirler. Bu bireyler 21 yaşından büyük olduklarında ise tam ehliyetli kabul görecekler lakin adli rapor alınarak bu yaşlarda dahi kusur yeteneklerini tespit ettirebilirler.

AYDIN HUKUK BÜROSU

Sağır ve dilsizlerle alakalı yaşanan sorunlarda en iyi desteği ve hizmeti almak için bizi aramaktan çekinmeyin. Aydın ili ve çevresinde tüm ceza davalarınıza uzman avukatlarımız ile katılım sağlayabilmekteyiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler