MENÜ

Şikayet Bağlı Suçlar30.04.2021

Şikayet Bağlı Suçlar Nelerdir? Hukuk bürosu için merak  edilen tüm bilgiler ve bu suç türleri ile ilgili detayları sitemizden inceleyin ve bilgi için Elgit HUkuk ile görüşün.

Bir suç ile ilgili kovuşturmanın veyahut soruşturmanın yapılabilmesi adına suçtaki mağdurun veyahut suçtaki zarar gören kişinin şikayetçi olması gerektiği suçlar arasındadır. Takibi şikayete bağlı olan suçlar Türk Ceza Kanununda 5237 sayılı kapsam dahilinde özel olan kanunların tamamında açık bir şekilde belirtilmektedir. Şikayete tabi olan suçların kanun maddesinde şu ibareler yer almaktadır.

* …mağdurun şikayeti üzerine…hükmolunur.” (TCK m.86/2),
* …şikayet üzerine…cezalandırılır.” (TCK m.104/1),
* …soruşturulması ve kovuşturulması, mağdurun şikayetine bağlıdır.” (TCK m.131/1).

Alanında uzman kadromuz ile şikayete tabi olan suçlar için açılması gereken tüm davalarda sizlerin yanındayız. Elgit Hukuk Bürosu başta Aydın ve Ege bölgesi olmak üzere Türkiye´nin her yerinde sizlere uzman kadrosu ile hizmet verir. Detaylı bilgi edinmek için profesyonel avukatlar ile görüşme yapabilmek adına iletişim sayfamızda yer alan numaralarımızı arayabilirsiniz.

Şikayet edilmeye tabi olan suçlara baktığımızda tam zıttı olan şikayete bağlı olmayanlar ise kanunlarda açık bir şekilde belirtilmemektedir. Bir önceki makalelerimize göz atarsanız şikayete tabi olmayan suçların bazılarını da görebilirsiniz. Kanunların gerekli maddelerinde de belirtildiği üzere suçların takibinin şikayet edilmeye bağlı olduğu açık bir şekilde yazmıyor ise o suç savcılıklar ve mahkemenin tarafından kendiliğinden soruşturma ve kovuşturma konusuna dahil olacaktır.

Kişilerin şikayet hakları, suçların savcılıklar tarafından soruşturmasının yapılabilmesi veyahut mahkemeler tarafından kovuşturulması için zarar görmüş olanlar, mağdur kişilerin bir kamu hakkıdır. Şikayetçi ise gerçek kişiler olabilir veya firmalar, şirketler, dernekler, vakıflar olabilir. Tüzel kişiler de şikayet hakkını kullanabilirler. Tüzel olarak şikayet hakkını kullanacak kişilerin bu haklarını yetkili organları aracılığı ile yapabildiği bilinmektedir.

Şikayet hakkına bakıldığında bu hak bizzat hak sahibi tarafından kullanılabilmektedir. Şikayet hakkı mirasçılara geçmez, fakat müşteki kişi şikayet hakkını bizzat kullanmasının ardından öldü ise mirasçılarının bu davalara müdahil olması mümkün olmaktadır.

Bir konu ile ilgili şikayet dilekçesi yazmak, şikayet etmek ve daha fazlası için Elgit Hukuk firmamızdan destek alabilirsiniz. Alanında uzman avukatlarımız ile Şikayete Bağlı tüm suçlarda sizlerin yanında oluyoruz.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler