MENÜ

Şikayete Tabi Suçlarda Şikayet Süresi03.05.2021

Şikayete Tabi Suçlarda Şikayet Süresi Hakkında Bilgilere erişebileceğiniz, en geniş anlatımlar ile bilgi alabileceğiniz hukuk büromuz sizlere bu içeriğinde ulaşmakta ve detayları aktarmaktadır. Elgit Hukuk Bürosu olarak ilgili konuda sizlerin yanında oluyor ve her türlü şikayetiniz için geçerli, profesyonel dilekçeler hazırlıyoruz.

Elgit Hukuk firmasından araştırmalı, doğru bilgiler içeren ve etkili bir dilekçe hazırlamasını isteyebilirsiniz. Hemen incelediğiniz kurumsal web sitemizde yer alan numarlarımızı arayarak dilekçe talep ettiğinizi belirtebilir ve işinde uzman avukatlardan destek alabilirsiniz.

TCK md. 73/1´da açıkca belirtilmiş olan bu durumlardaki şikayet süreleri mağdur olanların fiil veya faili duymasından itibari ile 6 ay süre tanınmıştır. Müşteki kişinin şikayet hakkından yararlanabilmesi için hem fail olan kişiyi hemde fiili bilmesi gerekecektir.

Zaman aşımına uğramadan hemen şikayet etmek, şikayet dilekçenizi hazırlamak sizin elinizde, Ege bölgesinde yer alan tüm illerde ve başta Aydın ilinde avukatlık hizmetlerimiz ile sizlerin yanında oluyoruz. Yaşanan suç durumundan zarar görmüş olan mağdur, suçu teşkil eden fiiller / faillerden hangisi daha geç öğrenildi ise 6 ay olan şikayet süresi tam da o tarih itibari ile başlayacaktır. Konu ile ilgili örnek vererek detaylı bilgi almak adına avukatlık ofisimizi arayabilirsiniz. Bu tür davalarda şikayet süreleri yukarıda bahsedilenlerin öğrenilmesinin ardından 6 aylık bir hak düşürücü süreye tabi olmaktadır. Ancak şikayet hakkı her durumda Türk Ceza Kanunu madde 66´ya göre belirlenmiş olan davaların zamanaşımı süreleri 8 senedir.

Müşteki olanlar 1´den fazla olanlar müştekilerden 1 kişi dahi süreyi kaçırdığı taktirde şikayetin süresini kaçırmayacak olanlar diğer müştekilerin şikayetlerinin hakkı düşmeyecektir, her daim şikayetçi olabilmektedirler. Şikayetten vazgeçilmesi durumlarında soruşturma aşamalarında takipsizlik kararları, kovuşturma aşamalarında kamu davalarında düşmesi sonuçları doğuracaktır. Şikayet etme prosedürleri, şikayetlerden vazgeçmenin sonuçları için her türlü bilgiye sitemizden erişebilirsiniz.

Elgit Hukuk Bürosu
sizlere en iyi avukatlık hizmetlerini veriyor. Detaylı bilgi edinmek ve en uygun fiyatlardan avukatlık, hukuki hizmetlerden yararlanmak için bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İşçiye Diğer Ücret Ödeme Şekilleri
    İşçiye Diğer Ücret Ödeme Şekilleri Nelerdir? Sizlere sitemiz üzerinden ücret ödeme şekilleri hakkında geçtiğimiz günlerde yayınladığımız makalemizin haricinde bu makelemizde diğer ödeme şekillerini bildiriyoruz. ...
  • Mevsimlik İş En Uzun Nekadar Sürer?
    Mevsimlik İş En Uzun Nekadar Sürer? sorusu ile sıkça karşılaşmaktayız. Karşılaştığımız bu soru karşısında sizleri web sitemizde kısa bir bilgilendirme ile cevaplamak isteriz. ...
  • Psikolojik Baskıya (Mobbing) Tazminat Cezası
    İşyerinde Psikolojik Baskıya (Mobbing) Tazminat Cezası alabileceğinizi biliyormuydunuz? Konu ile ilgili içeriğimizi incelemenizin ardından tüm detaylar için hemen bizi aramalısınız. ...