MENÜ

Sosyal Medyada Hakaret Suçu Nasıl İşlenir20.8.2021

Sosyal Medyada Hakaret Suçu Nasıl İşlenir ? Bu suçu işlediniz mi? yada biri size karşı mı işledi? Neler yapılması gerekir, hangi durumlar konuya dahildir? bunların cevapları ve detayları için hemen sitemizi inceleyin. Elgit Hukuk Bürosu tarafından sizler için hazırlanan bu içeriğimizde hakaret suçu ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Sosyal medya hesaplarından işlenen hakaret suçları için merak ettiğiniz konular olabilir. Bu konular için incelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızı aramanız yeterli olacaktır.

Detaylı bir şekilde konuya giriş yapmak ve sizi bilgilendirmek isteriz, önerimiz avukatlarımızı aramadan önce bir ön bilgi oluşması açısından bu içeriğimizi okumanızdır.

Bu suç türü iki şekilde işlenebilmektedir. Daha önceki içeriklerimizde de bahsettiğimiz üzere hakaret suçu huzurda işlenebilir yada gıyapta işlenebilir. Huzurda hakaret suçu işlenmesi durumunda sizi hakaret içerikli olan tüm ifadelerin doğrudan doğruya arada bir aracı olmadan, yüzünüze karşı söylenenlerdir. Bizzat hakaret mağdurun yüzüne karşı söylenmektedir. Bu konu ile ilgili Türk Ceza Kanunu 125.maddesinde bir çok detay yer almaktadır. Kanunda yer alan bazı bilgilerden bahsetmek gerekirse ilgili suçun sesli olarak, görüntü çekimi ile, yazılı olarak işlenmesi durumlarında da bu suç huzurda işlenmiş olarak sayılacaktır. İnternet aracılığı ile yapılan hakaret suçlarında huzurla işlenmiş sayılan suçlar arasındadır.

HUZURDA İŞLENMİŞ HAKARET SUÇLARI

Huzurda işlenen suçlar arasında sosyal medyadan hakaret etmek, resim göndererek, yazarak, video göndererek hakaret etmek huzurda durumunda olacaktır. Sosyal medya üzerinden kişiye hakaret edilmesi gerçek yaşam ile hakaret etme durumunun aynısı olacaktır. Sosyal medya ve internet ağı ortamında hakaret edilmesi suçunu teşkil edecek olan fiiller sözle işlenebilir. Yorum atılarak işlenebilir, yazı ile işlenebilirler.

Fail kişinin kullanmış olduğu aracı vasıtalar, cihazlar, mağdurun hedef alındığı ortada olacaktır. Malesef hayatımıza internetin zamanla daha çok girmesi ile beraber internet üzerinden hakaret suçu ile ilgili davaların da arttığını görmekteyiz. Büyük bir artış içerisinde olan sosyal medya üzerinden hakaret etme suçlarında sosyal ağların, facebook, twitter, instagram vb.. paylaşım ağlarındaki popülerliğin artması nedeni ile bu saldırılar herkese kolaylıkla yapılabilmektedir.

GIYAPTA HAKARET SUÇU

Gıyapta hakaret suçları Türk Ceza Kanunu madde 125´de açıkca belirtilmiştir. Gıyapta hakaret suçu ile ilgili fail kişilerin cezalandırılmaya tabi tutulabilmesi için suça konu olan durumun en az 3 kişi ile paylaşılması gerekir. 3 kişiler ile doğruda ileitşim kurulacağı ve hakaret içeren ifadenin aktarmaya elverişli bir şekilde olacağı yazılar, görüntüler, telefonlar ve vb.. araçlar kullanılmış olabilmektedir. Konu ile ilgili anlaşılması adına bir örnek vermemiz gerekirse bir kişinin whatsapp mesajlaşma programı aracılığı ile telefon görüşmesi yaptığında mağdura karşı doğrudan hakaret eden sözler kullanılması huzurda hakaret suçunu oluşturur ancak yine bir kişinin mağdura hakaret içeren sözleri mesaj olarak 3 kişi ve daha fazlasına gönderirse bu da gıyapta hakaret suçunu oluşturmaktadır.

Konu ile ilgili merak ettiğiniz sorular ve daha fazlası için incelediğiniz web sitemizde yer alan ELGİT HUKUK numaralarını arayın..

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Kredi Kartı Dolandırıcılığı Avukatı
    Kredi Kartı Dolandırıcılığı Avukatı´na mı ihtiyacınız var? Nerede olursanız olun hemen firmamızın web sitesinde yer alan numaralar aracılığı ile bizlere ulaşabilir ve aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını firmamızın uzman avukatlarından edinebi ...
  • Taksirle Adam Öldürme Suçunun Unsurları
    Taksirle Adam Öldürme Suçunun Unsurları ve Avukatları için ELGİT HUKUK Sizlere en iyi avukat kadrosu ile hizmetlerini sunmaktadır. ...
  • Zorunlu Arabuluculuk Getirildi
    İş davalarında zorunlu arabuluculuk getirmesi nedeniyle 14 milyon işçiyi ilgilendiren İş Mahkemeleri Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu´nda kabul edilerek yasalaştı.Arabulucuya gidilmeden açılacak davaların usulden reddedilmesini öngö ...