MENÜ

Sosyal Medyada Üzerinden Aleni Hakaret Nasıl Oluşur23.8.2021

Sosyal Medyada Üzerinden Aleni Hakaret Nasıl Oluşur ? Sorusunun merak edilen yanıtını Elgit Hukuk Bürosu olarak siz değerli ziyaretçilerimize web sitemiz aracılığı ile sunmaktayız.

Hemen incelemekte olduğunuz web sitemizde hakaret suçu ve sosyal medyadan hakaret suçları ile ilgili yazılan makalelerimizi okuyabilir ve bu gibi bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda uzman avukatlarımız ile görüşmeler sağlayabilirsiniz. Avukatlarımız profesyonel hukuki danışmanlık hizmetini Türkiye´nin heryerine verebilmektedir.

Alenen kavramı, aleniyet kavramı hakaret suçu durumlarında önemlidir. Önem arz eden bu husus ile ilgili Türk Ceza Kanunu 125. maddesinde yer aldığı üzere aleni bir şekilde hakaretin işlenebilmesinde verilen ceza durumu 6/1 oranında arttırılmaktadır. Aleniyet ile ilgili yapılacak olan tespit dahilinde dikkat edilenlerden biriside hakaret sayısıdır ve kimliği belirsiz olan kişiler tarafından bu hakaret suçunun algılanabilme imkanının olabilmesidir. Dünya´da sosyal mecraların, internetin çok daha fazla erişilebilir olmasından kaynaklı olarak sosyal mecralardaki hakaret suçları klavye üzerinden rahat, kolay bir şekilde yapılabilen bir durum almıştır.

SOSYAL MEDYADAN HAKARET SUÇU

Sosyal medya hesapları ve mecraları içerisinde olan instagramda, twitterda, facebookda hesaplar üzerinden karşınızdakilere yaptığınız veya yapılan tüm hakaret suçları aleni olarak değerlendirilebilmektedir. Bu konu ile ilgili bir Yargıtay kararında hakaret suçunun oluşturulduğu kabul edilmiş olan eylemlerde, belli olmayan ve 1 kişiden fazla kişi sayısı tarafından algılanabilen Facebook üzerinde yapılan paylaşımın olması aleni hakaret suçu olarak kabul görmektedir.

Konu ile ilgili merak ettiğiniz sorular, sorunlar ve sosyal medyaran aleni hakaret oluşturup oluşturmayacağı halleri sormak için avukatlarımıza hemen danışabilirsiniz.

Aydın ili içerisinde faaliyetlerini sürdüren Elgit Hukuk Bürosu aynı zamanda profesyonel hukuki danışmanlık hizmetini Türkiye´nin heryerinde sunabilmektedir.

Sizlerde bulunduğunuz şehirden telefon üzerinden destek almak ve sorularınızı ulaştırmak için incelediğiniz internet sitesinin iletişim sayfasını ziyaret edin ve uzman avukatlarımız ile görüşme yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İş Kazası ve Taksirle Ölüme Neden Olma Suçu
    İş Kazası ve Taksirle Ölüme Neden Olma Suçuna dair merak ettikleriniz için hemen web sitemizde yer alan ilgili içeriği inceleyebilir veya tüm sorularınız için soru cevap kısmından bize ulaşabilirsiniz. ...
  • Avukat Aracılığı İle Kıdem Tazminatı Davası Açma
    Avukat Aracılığı İle Kıdem Tazminatı Davası Açmak için yapmanız gerekenler ile ilgili kısa bilgilendirme yazılarını sizler için hazırladığımız bu içerikde görebilir ve uzman avukatlara Elgit Hukuk Bürosu aracılığı ile ulaşabilirsiniz. ...
  • Hırsızlık ve Konut Dokunulmazlığının İhlali Yargıtay Kararı
    Hırsızlık ve Konut Dokunulmazlığının İhlali Yargıtay Kararını site üzerinden inceleyebilir ve aklınıza takılan her türlü konu için alanında uzman Elgit Hukuk Bürosu avukatlarına danışabilirsiniz. ...