MENÜ

Suç İşlemeye Tahrik Suçu Hakkında Bilgiler26.3.2021

Suç İşlemeye Tahrik Suçu Hakkında Bilgilere erişebilmek, ilgili bilgileri öğrenmek ve bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilmek için avukatlarımızla görüşme yapabilmek mümkündür. Hemen Elgit´i arayabilirsiniz.

TCK´nın 214. maddesinde kamu barışına karşı olan suçlar ile ilgili olan kesimde suç işlemeye tahrik suçu net bir şekilde açıklanmıştır. Bu duruma göre suç işlemek için tahrik eden kişiler 6 ay ile 5 sene arasında bir ceza ile karşı karşıya kalacaktır. Halkın bazı kesimlerini diğer kesimlerine karşı silahlandırmak, birbirlerini öldürmek için tahrik eden kişiler ise 15 seneden 24 seneye dek hapis cezasına çarptırılacaktır. Tahrik konusu olan suçların işlenmiş olmalarında ise tahrikte bulunan kişiler azmettiren sıfatı ile cezalandırılacaktır.

İlgili yasada suç işlemeye alenen tahrik fiilinin olması, iştirağin ilişkisinden bağımsız bir suç olarak tanımlanıyor. Tehlikeli bir suç olmasından dolayı suçların işlenmesine tahrik olması ve tamamlanması içi tahrik konusu suçların işlenmesini gerektirmemektedir. Suçun işlenmesi, tahrik, tahrik konusu suça hazırlık hareketi niteliği içermektedir. Aleni şekilde gerçekleştirilen her türlü fiiller, kamu barışı açısından tehlike arz etmesi nedeni ile zararlı sonucunun ortaya çıkarılmasını beklemeksizin ve iştiraklarin kaidelerinden ayrı bir şekilde ceza yaptırımları içerisine alınmalıdır.

SUÇ İŞLEMEYE TAHRİK SUÇU AVUKATLARI

Elgit Hukuk Bürosu olarak sizlerin karşılaştığı her türlü konuda yanınızdayız. Alanında uzman kadromuz ile destek alabileceğiniz her nevi konu için bizler sizlerin yanındayız. Sitemizde bulunan numaralarımızı arayarak en iyi avukatlardan en iyi hizmeti alırsınız.

Suç işlemeye tahrik suçunun yasadaki yeri, yasadaki detayları ve daha fazlası için bizi arayabilirsiniz.

BASIN & YAYIN YOLU İLE SUÇ İŞLEMEYE TAHRİK

Basın, yayın organları kullanılarak suçun işlenmesi için tahrikte bulunan kişiler Türk Ceza Kanunu 218. maddesinde verilecek olan cezaların yarı oranına kadar arttırılacağı belirlenmiştir. Bu tür suçlarda aynı zamanda haber verme sınırlarını aşmayanlar, eleştiri amacı ile yapılan düşünceler, düşünce açıklamaları suçu oluşturmayacaktır.

Aydın ilinde yer alan her türlü hukuki işlemler, hukuki danışmanlık ve diğer konular için Elgit Hukuk Bürosu firmasını arayabilirsiniz. Suç işlemeye tahrik suçları için alanında uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler