MENÜ

Suç İşlemeye Tahrik Suçunda Şikayet ve Zamanaşımı26.04.2021

Suç İşlemeye Tahrik Suçunda Şikayet ve Zamanaşımı konusuna ilişkin sizler için hazırlanan bu içeriğimizi hemen inceleyebilir ve suç türü hakkında merak ettiğiniz bilgiler için ELGİT HUKUK avukatlarına danışabilirsiniz.

İncelemekte olduğunuz suç işlemeye tahrik edilmesi suçu ile ilgili tüm detayları Elgit Hukuk kurumsal sitesinde yayımlanan makaleler kısmında sizlerle paylaştık. Hemen sitemizdeki ilgili bölümü ziyaret ederek diğer konuları, diğer sorularınızın yanıtlarını görebilirsiniz. Bu bölümümüzde, bu içeriğimizde size ilgili suç için zamanaşımı süreleri, şikayet detaylarından bahsedeceğiz.

Bu suç türü ŞİKAYETE TABİ SUÇLAR arasında yer almadığından ötürü savcılıklar tarafından RESEN soruşturulmaktadır. Suç işlemeye tahrik suçlarında herhangi bir şikayet süresi yer almamaktadır. Şikayetten vazgeçilmesi hallerinde ceza davalarının düşmesi sonuçları meydana gelmeyecektir. Suçlar, davalardaki zaman aşımı süresine riayet edilmek kaydı ile daima oluşturulabilmektedir.

Dava zaman aşımı konusuna bakacak olursak; suç işlemeye tahrik suçlarında suçun işlenmiş olduğu tarihlerden itibaren belli bir dönem ve sürenin geçmesi durumunda dava açılmamış veyahut dava açılması durumuna rağmen kanuni olarak sürenin sonuçlandırılmadığında ceza davalarının düşmesi hali doğrudan bir ceza hukuku kurumudur. Suçun işlenmesine tahrik suçunda bu durum olağan dava zamanaşımı süresine göz atmak gerekirse, 8 sene olduğunu bilmenizi isteriz. İlgili suç, zamanaşımı süresinde daima soruşturulabilmektedir. Bu zamanaşımı süresi geçmesinden sonra soruşturma yapılamayacaktır.

Aydın ilinde yer alan Elgit Hukuk avukatları her türlü konuda sizlerin yanında olacak ve hukuki hizmet alabilmeniz için bulunduğu bölgenin dışında da sizlere hizmet verebilecektir. Daha fazla bilgi edinmek, sorularınızı iletmek isterseniz incelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızı daima arayabilirsiniz.

Suç işlemeye tahrik edilen suçlar sebebi ile yapılacak olan tüm yargılamalar asliye ceza mahkemeleri tarafından yerine getirilecektir. Uzlaşma konusuna da değinmek gerekirse bu suç türü uzlaşma kapsamında olan suçlar arasında değildir.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • İş Kazaları İle İlgili Merak Edilen Tüm Bilgiler
    İş Kazaları İle İlgili Merak Edilen Tüm Bilgilere internet sitemiz aracılığı ile erişebilir ve her türlü sorun için avukatlarımızdan destek alabilirsiniz. ...
  • Hakaret Suçu TCK Madde 125
    Hakaret Suçu TCK Madde 125´i kurumsal web sitemizden inceleyebilir ve sizlerde karşı karşıya kaldığınız hakaret durumları ile ilgili Elgit Hukuk Bürosu avukatlarından hemen destek alabilirsiniz. ...
  • İş Hukukunda Ara Dinlenmeleri ve Süreleri
    İş Hukukunda Ara Dinlenmeleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz adres www.elgit.av.tr sizlere bu alanda belli başlı bazı bilgileri iletmektedir. ...