MENÜ

Suç İşlemeye Tahrik Suçunda Şikayet ve Zamanaşımı26.04.2021

Suç İşlemeye Tahrik Suçunda Şikayet ve Zamanaşımı konusuna ilişkin sizler için hazırlanan bu içeriğimizi hemen inceleyebilir ve suç türü hakkında merak ettiğiniz bilgiler için ELGİT HUKUK avukatlarına danışabilirsiniz.

İncelemekte olduğunuz suç işlemeye tahrik edilmesi suçu ile ilgili tüm detayları Elgit Hukuk kurumsal sitesinde yayımlanan makaleler kısmında sizlerle paylaştık. Hemen sitemizdeki ilgili bölümü ziyaret ederek diğer konuları, diğer sorularınızın yanıtlarını görebilirsiniz. Bu bölümümüzde, bu içeriğimizde size ilgili suç için zamanaşımı süreleri, şikayet detaylarından bahsedeceğiz.

Bu suç türü ŞİKAYETE TABİ SUÇLAR arasında yer almadığından ötürü savcılıklar tarafından RESEN soruşturulmaktadır. Suç işlemeye tahrik suçlarında herhangi bir şikayet süresi yer almamaktadır. Şikayetten vazgeçilmesi hallerinde ceza davalarının düşmesi sonuçları meydana gelmeyecektir. Suçlar, davalardaki zaman aşımı süresine riayet edilmek kaydı ile daima oluşturulabilmektedir.

Dava zaman aşımı konusuna bakacak olursak; suç işlemeye tahrik suçlarında suçun işlenmiş olduğu tarihlerden itibaren belli bir dönem ve sürenin geçmesi durumunda dava açılmamış veyahut dava açılması durumuna rağmen kanuni olarak sürenin sonuçlandırılmadığında ceza davalarının düşmesi hali doğrudan bir ceza hukuku kurumudur. Suçun işlenmesine tahrik suçunda bu durum olağan dava zamanaşımı süresine göz atmak gerekirse, 8 sene olduğunu bilmenizi isteriz. İlgili suç, zamanaşımı süresinde daima soruşturulabilmektedir. Bu zamanaşımı süresi geçmesinden sonra soruşturma yapılamayacaktır.

Aydın ilinde yer alan Elgit Hukuk avukatları her türlü konuda sizlerin yanında olacak ve hukuki hizmet alabilmeniz için bulunduğu bölgenin dışında da sizlere hizmet verebilecektir. Daha fazla bilgi edinmek, sorularınızı iletmek isterseniz incelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızı daima arayabilirsiniz.

Suç işlemeye tahrik edilen suçlar sebebi ile yapılacak olan tüm yargılamalar asliye ceza mahkemeleri tarafından yerine getirilecektir. Uzlaşma konusuna da değinmek gerekirse bu suç türü uzlaşma kapsamında olan suçlar arasında değildir.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Kıdem Tazminatı Davası Açma Masrafları
    Kıdem Tazminatı Davası Açma Masrafları nelerdir? Uzman hukuk bürolarından konu ile ilgili bilgi alarak bu masrafları öğrenebilir ve destek alabilirsiniz. ...
  • Trafik Kazası Kusur Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?
    Trafik Kazası Kusur Tespiti Nasıl Yapılmaktadır? Sorusunun yanıtı ve kısa anlatımları ile sitemizde zaman geçirebilir, soru ve sorunlarınız için daima hukuk büromuzu arayabilirsiniz. ...
  • Tüm Yönleriyle Toplu İş Sözleşmesi
    Tüm Yönleriyle Toplu İş Sözleşmesi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgi ve detayları Türkiye´nin en büyük hukuk web sitesi ELGİT HUKUK´dan öğrenebilirsiniz. ...