MENÜ

Suçu ve Suçluyu Övme Suçunda Adli Para Cezası10.05.2021

Suçu ve Suçluyu Övme Suçunda Adli Para Cezası, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve diğer detaylar için alanında uzman kadromuz ile görüşme yapabilirsiniz.

Bu tür davalarda adli para cezaları verilebilir. Yani alınacak olan ceza 1 sene veya 1 senenin altında ise adli para cezasına ilgili ceza çevrilebilmektedir.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması konusunda suçu ve suçluyu övme durumlarında sanıklar bazı denetimler içerisindeki kapsama dahil edilebilir. Suçu ve suçluyu övme hallerinde hükm olunan hapis cezaları 2 sene ve 2 senenin altında olduğu hallerde HAGB yani hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmektedir.

Suçu ve suçluyu övme davalarında alınacak olan hapis cezası hali 2 sene ve 2 senenin altında ise cezanın ertelenmesi kararı alınabilir. Aynı zamanda suç kamu davalarının açılmasının ertelenmesi kapsamında olan bir suçtur.

Suçluyu, suçu alenen öven kişiler kamu düzeni açısından açık ve yakın tehlikelerin ortaya çıkarılmasını sağlayabildiği hallerde 2 seneye dek hapis cezası alınabilmektedir. İşlenmekte olan bir suçu, işlenmiş olduğu suçtan ötürü övmek bir suçtur. Bu suç türlerinde cezaların alt sınırları yazmamaktadır. Cezalardaki alt sınırları belli olmayan suçlarda temel olarak cezalar Türk Ceza Kanunu madde 49/1 gereği 1 aydan az olamamaktadır. Bu suç türünde bu konuyu baz alarak 1 ay ile 24 ay arasında ceza alınmaktadır.

Suçu ve Suçluyu Övme Suçlarında Basın Araçları Kullanmak

Basın yolu ve araçları ile kullanılan bu suçlarda verilecek olan cezalar yarı oranlarında arttırılacaktır. Suçu ve suçluyu övme suçlarında merak ettiğiniz her türlü konu için alanında uzman avukatlarımıza danışabilirsiniz. Basın yolu ile işlenen bu suç türünde haber verme sınırlarını aşmayan ve eleştiri amacı ile yapılan düşüncelerde suç meydana gelmemektedir.

Alanında uzman kadromuzun sizlere sunduğu hizmetlerden yararlanabilmek ve Türkiye´nin her yerinde hukuk danışmanlığı hizmeti almanız mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Resmi Evrakta Sahtecilik ve Nitelikli Dolandırıcılık Suçu
    Resmi Evrakta Sahtecilik ve Nitelikli Dolandırıcılık Suçu hakkında merak edilenler ve aradığınız avukatlar ELGİT HUKUK´da sizlerin hizmetindedir. ...
  • Bilinçli Taksirle Yaralama Suçu
    Bilinçli Taksirle Yaralama Suçu Avukatı ile ilgili aramalarınızda rastladığınız ELGİT HUKUK BÜROSU sizlere uzun yıllardan bu yana uzman avukatları ile hizmet vermektedir. ...
  • Aracın Değer Kaybını Kim Öder
    Aracın Değer Kaybını Kim Öder ile ilgil merak ettiğiniz bilgilere ELGİT HUKUK BÜROSU aracılığı ile bu sitemizde ve içeriğimizde ulaşabilirsiniz. ...