MENÜ

Sulh Ceza Hakimliği Tarafından Verilen İdari para Cezasına İtiraz24.10.2023

Sulh Ceza Hakimliği Tarafından Verilen İdari para Cezasına İtirazın nasıl yapıldığı, yapılacak olan itirazın kaç gün içerisinde yapılması gerektiği ve diğer bilgiler için Elgit Hukuk Bürosu bir makale yayınladı. Aydın ilinde aradığınız Uzman Ceza Davası Avukatı irtibat numaralarına Elgit Hukuk Bürosu´nun kurumsal web sitesinden hemen erişebilir ve anında bilgi alabilirsiniz. İdari para cezasına itiraz edilebilir. İdari para cezalarının ve mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararlarına, kararın tebliği sunulduğu tarih itibari ile on beş gün içerisinde sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Belirtilen bu süre hak düşürücü süredir. Yani bu süre zarfı içerisinde itirazınızı yapmadığınız taktirde idari yaptırım kararları kesinleşecektir.

Eğer ki, mücbir sebep nedeni ile on beş günlük bu süre geçmiş ise, mücbir sebebin ortadan kalkmış olduğu tarih itibari ile yedi gün içerisinde karara karşı başvuruda da bulunulabilmektedir.

Tekrar belirtmek gerekirse 5326 sayılı kabahatler kanununun 27.maddesine göre idari para cezalarına itiraz süresi 15 gündür.

Ancak Danıştay 14.dairesi - 2013/697 kararına göre idari işlemlerde itiraz süresinin muhataba bildirilmemesi halinde uygulanacak itiraz süresi 60 gündür. Devletimizin idari kurumları tarafından düzenlenen idari yaptırım kararlarında idari yaptırım kararına karşı hangi mahkemeye gideceğiniz veyahut itiraz edilecek olan başka idari makamlar, bu idari makamların başvuru sürelerinin gösterilmesi hukuki bir gerekliliktir. Bu nedenle ilgili makamların takdirinde olmayıp, en üst hukuki norm olan Anayasanın bağlayıcılığının zorunlu bir sonucu olduğunu bilmeleri, bilmeniz gerekir.

Tarafınıza verilmiş olan bir idari para cezasına itiraz etmek için, geçerli nedenlerin bulunması, bilinmesi amacı ile profesyonel destek almanızı öneririz. İtirazın yapılması, dilekçenin hazırlanması ve yetkili merciilere iletilmesi amacı ile alanında uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.

Elgit Hukuk Bürosu avukatlarımıza ulaşmak için, şuanda bulunduğunuz kurumsal web sitemizin iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Sendikal Tazminatta Zamanaşımı
    Sendikal Tazminatta Zamanaşımı ve Hukuki Bilgileri firmamızın web sitesinden rahatlıkla inceleyebilir ve soru talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz. ...
  • Sendikal Tazminat Nedir?
    Sendikal Tazminat Nedir? sorusu ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgiler, ilgili yasaya ait içerikler ve çok daha fazlası sayfamızın içeriğinde sizlerle paylaşılmıştır. ...
  • Araçlarda Değer Kayıplı Tazminat Davaları İle İlgili Önemli Bilgiler
    Araçlarda Değer Kayıplı Tazminat Davaları İle İlgili Önemli Bilgileri kısa cümleler ile sizler için derledik. Elgit Hukuk Bürosu sizlere en iyi hizmetleri sunmayı amaçlamıştır. ...