MENÜ

Trafik Kaza Sigortaları

Ülkemiz ne yazık ki hala trafik kazaları konusunda Dünyada ilk sıralarda yer almakta. Ülke çapında her gün onlarca yaralamalı, maddi hasarlı, ölümlü kazalar meydana gelmekte. Onlarca insanımız ölmekte, yaralanmakta, sakat kalmakta. Milyarlarca lira maddi zarar oluşmakta. Bu kazalar sonucu maalesef bazı dolandırıcılar, ülkemiz insanının mağduriyeti ve zor zamanından yararlanmak suretiyle insanımızı aldatmakta. Kazanın akabinde bir şekilde yasal olmayan yollarla temin ettiği telefon numaranızı arayarak iyiniyetli bir yaklaşım sergilemek suretiyle sizden vekalet almakta. Sigorta şirketlerinden sizin adınıza yüklü miktarlarda paralar alacağını söylemekte. Ve bu iş için sizden hiçbir ücret talep etmediğini söylemekte.

Ancak gerçekten sizden aldığı kapsamlı vekaletname ile sigorta şirketinden sizin bütün haklarını kaybedeceğiniz feragatlar ve ibranamelerle normalde hak ettiğinizden çok daha az bir ücrete sigorta şirketi ile anlaşmakta ve ücreti tahsil ederek oradan kaybolmakta. Bu şahısların resmi bir kimliği ( avukat, memur ) olmadığından bulmanızda imkansızlaşmakta. Bu nedenle başınıza gelen herhangi bir kaza sonucu sizi arayarak vekaletname çıkarmanızı isteyen bu tarz dolandırıcılara itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Trafik kazasının kanunen tanımı yapılacak olursa, kara yolunda vuku bulan bir taşıtın bir insana yahut hayvana veya da diğer bir taşıta çarpması sonucu gerçekleşen kaza türüdür, denilebilir. Tanımı bu şekilde olan trafik kazaları çoğunlukla yaralanma, ölüm ve maddi hasar gibi sonuçlar doğurmaktadır. Ancak maddi ve manevi olarak zararın oluşmadığı kazalarda söz konusu olabilmektedir. Ülkemizde trafik kazalarının sebebi ile ilgili pek çok araştırma yapılmış ve istatistikler tespit edilmiştir.

Bu araştırma sonuçlarına göre kaza sebeplerinin başını alkollü araç kullanmak çekmektedir. Alkollü araç kullanmanın devamında ise uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, kullanılan ilaçlar, tedbirsizlik gelmekte olup bu kaza türüne başka bir sürücünün hatası neden olmuş olabilir veya üründen kaynaklanan hatalardan dolayı kaza gerçekleşmiş olabilir. Böyle durumlarda kazaya karışan sürücü veya kişilerin hak ve menfaat kaybına uğramamak adına zararının giderilmesi, sigortadan faydalanabilmesi için alanında uzman trafik kazası avukatı ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Tazminat davası nedir?
Borçlar kanunumuzun 49. maddesi “kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür.” şeklindedir.
Yani bir kişi kasten, ihmal ederek, tedbirsiz davranarak bir başkasını zarara uğratırsa zararın tazmini ile yükümlüdür. Bu husus mahkemeler nezdinde tazminat davaları adı altında talep edilebilmektedir.

Whatsapp