MENÜ

Trafik Kazalarında Sorumluluk Kimlerdedir13.11.2020

Trafik Kazalarında Sorumluluk Kimlerdedir? Sorusunun kısa bilgilerle yanıtlarını incelemek için hemen web sitemizde yer alan bu içeriğimizi inceleyebilir ve hukuki yardım talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesinde yer alan detaylara göre bir kazanın ortaya çıkabilmesi, meydana gelebilmesi durumunda hem sürücüler, hemde araç sahipleri hemde aracın bağlı olduğu şirketler sorumlu olacaktır. Bu duruma bakıldığında Karayolları Trafik Kanunu 97. maddesinde açıkca da belirtildiği üzere. Zarar gören zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde doğrudan doğruya sigortacıya karşı talepte bulunabileceği gibi dava da açabilme olanağına sahiptir.

Bu davaların açılacağı sigorta işletmeleri kazaya sebep olan trafik ve kasko poliçesini hazırlayan sigorta şirketi olacaktır. Bunlar bir birinden farklı şirketlerden kestirilmiş olabilir, farklı şirketlersa her ikisine birden dava açılabilir. Kazaya neden olan tarafın trafik sigortası yoksa bile güvence hesabından söz konusu kayıpların tazminide talep edilebilmektedir.

Trafik kazalarının sonucunda eğer ki ölüm var ise, ölmüş bireylerın yakınları tarafından maddi zarar kalemleri  talep edilebilir. Bunlara bakacak olursak, kazaya karışan aracın uğradığı hasara karşı maddi tazminat talep edilebilir, destekten yoksun kalma tazminatı talep edilebilir, vefat edenin vefat anına dek yapılan tüm giderleri tedavi masrafları ve diğer masraflar talep edilebilir, defin ve cenaze giderleri talep edilebilir.

Aklınıza takılan her türlü soru, sorun ve trafik kazası alanında hizmet veren avukatlardan bilgi istemek için yapmanız gereken çok basit, hemen incelemekte olduğunuz Elgit Hukuk Bürosu kurumsal web sitesi aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

İletişim sayfamızda yer alan numaralarımızdan bölgenin en iyi trafik kazası avukatlarına ulaşım sağlamanız mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Gece Çalışma Alacağının Şartları Nelerdir?
    Gece Çalışma Alacağının Şartları Nelerdir? ile ilgili makale içeriklerini hukuk büromuzun web sitesinden rahatlıkla okuyabilir ve sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. ...
  • İnternetten Basit Hakaret Suçu Cezası
    İnternetten Basit Hakaret Suçu Cezası nedir? Konu ile ilgili merak edilen yanıt Elgit Hukuk Bürosu sitesinde hazırlanan bu içerikte siz değerli ziyaretçilerimize sunulmuştur. ...
  • Vergi Kaçırma Nedir ?
    Vergi, modern devletlerin varlık sebebi ve finansman aracıdır. Vergi kaçakçılığı yasa dışı bir davranışken, vergiden kaçınmak ise, bir hak olup yasalar çerçevesinde yasaların boşluklarından yararlanmayı ifade ediyor ve bir çok yolu bulunuyo.. ...