MENÜ

Trafik Kazası Kusur Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?27.03.2020

Trafik Kazası Kusur Tespiti Nasıl Yapılmaktadır? Sorusunun yanıtı ve kısa anlatımları ile sitemizde zaman geçirebilir, soru ve sorunlarınız için daima hukuk büromuzu arayabilirsiniz.

Trafik kazası sonucunda yakınını kaybedenler kusurlu olan kişilere karşı yaşamış oldukları üzüntü ve elem sebebiyle manevi tazminat davası açabilirler.  Trafik kazası sonucunda kişiler yaralanarak ne yazık ki kalıcı sakatlık durumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durumlarda kalıcı sakatlığa, maluliyete ilişkin olarak kusuru bulunan kişilere ya da kusurlu aracın sigorta şirketine maddi tazminat davası açılması mümkündür. Yine burada bu sakatlıktan kaynaklı olarak elem ve üzüntü yaşayan kişiler de manevi tazminat talep edebilecektirler.

Trafik Kazalarında Kusur Tespiti

Kaza sonucunda kusur önemlidir. Kusur, tazminat miktarını belirleyici unsurdur. Kusurun artması demek tazminatın da artması demektir. Bu sebepten ötürü mahkemeler kusur durumunu ilk olarak açığa kavuşturmaktadır. Kaza tespit tutanakları, savcılıkların hazırlık ve takipsizlik dosyaları, ceza mahkemelerinde yer alan maddi olgularınızı kanıtlayabilen her türlü belge kusurun aşamasında incelenmektedir ve aynı zamanda varsa olay esnasında gördü tanıkları da dinlenmektedir.

Araç İşletenin Sorumluğunu Düzenleyen KTK 85. 86. Maddelerine Göre; Kazanın Bir Mücbir Sebepten  Veya Zarar Görenin  Veya Bir Üçüncü Kişinin Ağır Kusurundan İleri Gelmesi Durumunda İşletenin Sorumluluğundan Bahsedilemeyecektir. Bu gibi durumlarda trafik kazası avukatlarımızın itirazları ile işletenin sorumluluğu sona erebilecektir. Bu durumlar için kesinlikle profesyone destek almalısınız. Elgit Hukuk Bürosu trafik kazaları için sizlere uzman kadrosu iel hizmet vermektedir.

Elgit hukuk büroları kaza tespitleri için tutanaklardaki kusur oranlarını incelemektedir. Mahkemelerce kusur oranlarında bir problem algılandığında kusur oranlarında bir çelişkili durum olduğunda mahkeme yeniden kusur tespitinin yapılmasını isteyebilir. Aynı zamanda Yüksek Yargıtay´ın  da kararlarında altı çizilmiş olarak bilgilendirilen maluliyet oranları vardır, maluliyet oranlarının kesin olarak tespitinin gerekmiş olmasıyla beraber karara en yakın tarihde tespit edilmesi de gerekecetir.

Kaza kusur taleplerinin incelenmesi, trafik kazaları adına tazminat davalarının açılması için ELGİT HUKUK BÜROSU avukatlarından destek alabilirsiniz.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler