MENÜ

Trafik Kazası Sonucu Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Alabilmenin Şartları30.03.2020

Trafik Kazası Sonucu Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Alabilmenin Şartları ile ilgili içeriği Elgit Hukuk Bürosu web sitesinden inceleyebilir ve en güncel sonuçlar için avukatlarımızı arayabilirsiniz.

Her türlü soru ve sorun için, güncel bilgilerin sahibi olmak amacı ile iletişim sayfasında yer alan numaralarımızı çekinmeden mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz.

Trafik kazası sonucunda yaralanma ya da ölümün gerçekleşmediği durumlarda da maddi tazminat talepleri konusu ortaya çıkmaktadır. Öyle ki kaza sonucunda araç hasar görmüş olacaktır. Bu hasarın tamir edilmesinin de bir maliyeti vardır. Karşı tarafın trafik sigortasının bulunmadığı ya da trafik sigortasının bulunupta hasar bedelinin teminat limitlerini aştığı durumlarda hasar bedeli davası açılması mümkündür.

Trafik Kazaları Sonucu Destekten Yoksun Kalma Tazminatı


Destekten yoksun kalma tazminatları için mütevaffanın hayatta kalması durumunda bir başkası veyahut başkalarının geçimini sağlaması, maddi yardımlar, bakımlar sağlamakta olduğu kişilerinde maddi yardımdan ve bakımdan bahrum kalmalarını ifade etmektedir. Vefat edenin yetiminin maddi ve sosyal durumlarının araştırılması gerekmektedir. Destekten yoksun kalma tazminatı talep edilebilmesi için ilk olarak o kişinin bakımına ve yardımına muhtaç olması gerekmektedir.(Yarg 4 HD 30.5.1978 tarihli 978/2232 E 7262 kararı )

Ek olarak vefat edenin dul ve yetminin müteveffanın sağlığında kendilerine bakmış ve bakıyor olması, onun yardımına ihtiyacı bulunduklarının olması da gerekmektedir.(Yarg. 9 HD 3.31967  tarihli 103 E 1787 Karar) Elgit Hukuk Bürosu olarak vefat edenin yetiminin destekten yoksun kalma sebebi ile talep etmiş olacaklar tazminat, desteğin yitirilmesi neticesinde uğranılan zarar olarak düşünülebilir. Bu durumda sözde edilen giderlerin, desteği yitirenin olaylardan önceki sosyal ve ekonomik yaşayış düzeyini, olayın ardından olan dönemlerde destek olmasa bile, aynı derecelerde tutabilmek için muhtaç olacağı paranın ödettirilmesidir. Ölüm ile desteğini yitiren kimsenin destekten yoksun kalma tazminatı isteyebilmesi için desteğin bakım gücüne sahip olması, davacıların da bakım ihtiyacı içinde bulunması gerekmektedir. Ayrıca yardımın eylemli ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu husus ölümlü  trafik kazası avukatları İstanbul için son derece önemli bir husustur.

Vefat edenin yetiminin destekten yoksun kalma tazminatı alabilmesi için, ileride, şimdiki mali ve iktisadi durumlarını devam ettiremeyeceklerini ispatlamaları gerekmektedir. Aynı zamanda ihtiyaç içinde kalacakları, vefat edenin yardımı olmadan bu ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarını da ispatlamaları gerekmektedir.

Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kaldığınızda ELGİT HUKUK BÜROSU hizmetinizdedir. Detaylı bilgi için iletişim sayfamızda yer alan numaralardan bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler