MENÜ

Trafik Kazası Tazminat Parası Hesaplama Mantığı21.02.2020

Trafik Kazası Tazminat Parası Hesaplaması için en iyi bilgileri ELGİT HUKUK avukatlarından edinebileceğinizi biliyor muydunuz? Konu ile ilgili kısa başlıklar ile sizleri sitemizden bilgilendirmek isteriz, fakat daha fazlası için hemen iletişim numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaşanmış olan üzücü trafik kazalarının ardındn tazminat hesaplaması konusnda yaralanma puanı yani diğer bir değişle maluliyet oranı, puanı yer almaktadır. Ayrıca kusur oranı, maksimum yaşayabileceği süre, kazanç, sakat ve ölüm varsa desteğinin kaç yaşında olduğu trafik kazalarının tazminatının hesaplanması konusunda önemli etkilere sahiptir. Kişiler çalışmıyorsa dahi asgari ücret üzerinden hesaplamalar yapılır. Trafik kazası tazminatı miktarları alınan bu sonuçlara göre belirlenebilmektedir.

Trafik kazasıyla yaralanmış olanların veya ölenlerin aylık maaşı dört bin olan biri, iki bin olanın ise yaklaşık iki katı kadar tazminat alacaktır. Yaralananın veyahut ölenein yaşı az olan, yaşı çok olandan daha çok yaşayacağı için daha çok tazminat alma hakkına sahip olacaktır. Aynı zamanda ölenler için destek göreni, yani babası nekadar genç ise, okadar fazla tazminat alacaktır. Genç olarak vefat edenin babası daha çok tazminat alacaktır.

Ayrıca ölen veyahut yaralananın, kolu kopan, parmağı kopandan daha fazla tazminat alma hakkında sahip olacaktır. Tabi bu konuda meslek de oldukça önemlidir. Bir ressamın, müzisyenin, parmakları ile çalışanların parmakları yaralanması durumunda parmağı yaralananların çoğu memurdan daha çok mağdur olacağı için, maluliyet puanı da fazla olacaktır. Tazminat hakkı da daha yüksek olacaktır. Son olarak ölümlü kazalardan geriye kalan kişilerin yaşları, ölenin yaşı ve kendi yaşı, geliri, ölene olan yakınlıklarıda oldukça önemlidir.

Aklınıza takılan soru ve sorunlar için işinin uzmanı avukatlarımıza danışabilirsiniz. İrtibat numaralarımız ELGİT HUKUK BÜROSU sitemizin iletişim sayfasında bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Tedbir Nafakası ile Karşılıklı Boşanma Yargıtay Kararı
    Tedbir Nafakası ve Karşılıklı Boşanma Yargıtay Kararı hususunu bugün sitemizde sizler için paylaştık. Hemen Aydın´da bulunan Elgit Hukuk Bürosu web sitesinden ilgili konuya gözatabilirsiniz. ...
  • EYT ve Hizmet Tespit Davası
    Emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı EYT ve Hizmet Tespit Davası konusu için Elgit Hukuk Bürosu tarafından bu içerik sizlere hazırlanmıştır, hemen gözatabilirsiniz. ...
  • Olağanüstü Fazla Mesai Şartları
    Olağanüstü Fazla Mesai Şartları ile ilgili bir çok bilgiyer firmamızın web sitesinden erişebilirsiniz. ...