MENÜ

Tutuklama Kararına İtiraz Edilmesi20.11.2019

Tutuklama Kararına İtiraz Edilmesi hakkında merak edilenler, sorularınızın yanıtları ve daha nicesi ELGİT HUKUK sitesinde sizlerle..

Tutuklama kararlarını kuvvetli suç şüphesinin varlığını göstermiş olan somut deliller ve somut olayda CMK belirtilen tutuklama nedenlerinin varlığı aranmaktadır. Verilmiş olan tutuklama talebinin reddi kararlarına karşı itirazlara kanun yolu ile başvurabilmekteyiz. Tutuklama kararlarına itiraz zorunlu bir kurum değildir ancak kararın öğrenildiği tarihten itibaren 7 ( yedi ) gün içerisinde itiraz yoluna başvuru yapılabilmektedir.

Tutuklama kararına itirazı iyi bri dilekçe ile veya tutanağa geçirilmek koşuluyla zabıt katibine beyanda bulunularak yapılabilmektedir. Tutanakta tespit edilmiş olan beyan, imzayı mahkeme başkanı, hakimi onaylayabilmektedir. Kararına itiraz edilen hakim veyahut mahkeme itirazı yeniden görürse kararı düzeltir ve yerinde görmezde en çok üç gün içerisinde tutuklama kararına itirazı incelemeye yetkili olan merciilere gönderir.

Sizlerde tutuklama kararlarına itiraz ve diğer konular hakkında sormak istediğiniz tüm detaylar için bizi arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Whatsapp