MENÜ

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu28.6.2021

Aydın Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu konusu ile ilgili içerikler ve bilgiler kurumsal web sitemizde yayınlanmıştır. Hemen konu ile ilgili içerikleri inceleyebilirsiniz.

Uyuşturucu madde ticaretine yardım etme suçu Türk Ceza Kanunu´nda yer alan 188.maddedeki fiillerin işlenmesi ile, fiilin gerçeklemesinden önce, ilgili fiil için işlenme sırasında veya ilgili fiilin işlenmesinden sonra asıl olan faile yardımcı olunması ile vücut bulmaktadır. İlgili maddede yer alan fiilin gerçekleşmesinden önce bu fiilerin olmasına yardımcı olan kişi uyuşturucu maddelerin ticaretinin yapılmasında yardımcı olma suçunu işleyecektir. İlgili suçun kanunda yer alan tanımına göre fiili gerçekleştiren kişi yardımcı olan değil, artık müşterek fail olarak ceza almaktadır.

Konu ile ilgili örnekler vermek gerekirse, uyuşturucu maddenin nakli sırasında yol üzerinde durarak nakil işlemini yapan kişiye yolda kolluk kuvveti var mı, yok mu diye bilgi aktaran kişi haber verme fiilini yapara ve bu kişi uyuşturucu madde ticareti için yardımcı olur. Fakat bu kişi aynı örnekten yola çıkarsak, uyuşturucunun taşındığı araca öncü araç olursa ve kişiye bilgi, haber aktarırsa suç ile ilgili fail olacaktır. Bu durum karşısında kişi uyuşturucu maddenin nakil olmasına müşterek hakimiyet kuracaktır.

Yardım etme durumundan söz etmek için ilgili maddenin temin edilmesi, yüklenmesi, paketlenme aşaması, taşınması gibi duruma katılmadan yada uyuşturucu maddeye ortak olmadan Türk Ceza Kanunu 39.maddesinde yardım etmesi gereklidir. Uyuşturucu madde ne olursa olun bu durumlar değişiklik göstermeyecektir. Uyuşturucu maddenin ticaretine yardımcı olma fiillerine bir kaç örnek gösterelim.

* Nakil sırasında bazı alanlarda gözcülükte bulunma.
* Alıcı ile satıcının buluşmasını sağlamak.
* Uyuşturucu ürünün bedelini ödenmesi için kendi hesabı üzerinden para çıkışının olması.
* Uyuşturucu maddenin satın alınması adına polis  ile satıcının buluşmasının sağlanması.
* Nakil edecek araç şöförü ile maddelerin sahibi olan kişinin tanışmasını sağlamak.
* Ürün geldiğinde kullanıcılara haber verilmesi.

Gibi durumlardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler